• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hakim Hacer SAĞLAM
Hakim Hacer  SAĞLAM
hesap-gizlidir@adaletmedya.net
Tüketilen Sevgi, Yitirilen Sevgili
  • 12 Nisan 2020 Pazar
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Tüketmek, yok olmaktır.

Tükettiğimiz her zerre için, bize ait olandan feragat ederiz. Tükettikçe çoğaldığımızı sanır, kalıbımıza sığamaz olduğumuzda geri dönülemez bir yokluğun içine gömüldüğümüzü fark ederiz.

Tükettikçe yitiririz; yitirilmiş olan ise artık bizim değildir. Kaybettiğimiz her ne ise üzerinden DNA kalıntılarımızı silmek bir hayli zaman alır. Ardından burnumuzu çeke çeke gözyaşı dökeriz. Yatağımızın başucundan seyre daldığımız duvarla hemhal oluruz. Çok geçmez bir sabah kalktığımızda kaderimizi topyekun değiştirebilecek kudretle donatıldık sanırız. Ama nafile…

Sıcak bir battaniyenin içine başımızı gömmek tüm gerçekliği gün yüzüne çıkarır: Yitirdin çünkü tükettin…

Tüketmek, yitirmektir.

Dinamiklerimizi tüketme üzerine kurduğumuzda dünyamızı çevreleyen metaları kaybetmenin yanında sevgi, saygı ve duyarlılıklarımızı da yitirmemiz kaçınılmazdır.  Bunlardan en acınası olanı, sevgiyi yitirmektir. Zira arda kalan değerlerimizin varlığı, sevgi merhalesi aşılmaksızın sallantıdadır. Tüm mâsivâ sevgi üzerinedir.

Sevgiyi tüketmek, sevdaya dair hayatımızdaki en masum dayanakları yerle bir etmektir. Bir betonarme evin çatısını ayakta tutan duvarları çekip almak gibidir sevgiyi tüketmek. İşin sonunda önümüze yığılan enkazla baş başa kalırız. Üst üste düşmüş taşların her biri, aslında sevgiliye ait bir eserdir.

Sevgiyi tükettikçe, sevgiliye mündemiç her hatıra hafızamızdan el çeker. Sevgiyi tüketmek; daha gideceği kilometrelerce yolu varken arabanın deposundaki benzinin tükenmesinden daha öte bir şeydir. Sevgiyi tüketmek; gidecek çokça yolu varken, hiçbir yolun bir bekleyene çıkmaması demektir. Bunu ancak küme küme insanların arasındaki tek kişilik hikâyelerin sakinleri anlayabilir.

Sevgiyi tüketmek; indirime girmiş kırışıklık kreminin otuz yaş üstü hanımlarca kapışılıp, rafların boşaltılmasından da öte bir şeydir. Sevgiyi tüketmek; göz kenarlarında kırışıklık oluşturacak kadar gülememek demektir. Bunu ancak yıllarca karşılaştığınız ama yokluğunda dişlerini tasvir edemeyeceğiniz kadar tebessüme küs hikâyelerin sakinleri anlayabilir.

Tükettik her şeyi…

Ağızlardaki en tesirli kelamları tükettik.

Cümlelerimize gizlenmiş, manaları idrak eden dostları tükettik.

Bize uğramış her duygu ve tavrı his hanemizin en biricik boşluklarına hapsetseydik keşke; yok etmeseydik! Kan bağıyla bağlansaydık her birine! Bırakmasaydık…

Daha az hatırladığımızı fark ettiğimizde bir dosta ihanet etmiş olmanın verdiği mahcubiyetle kollarımıza alıp sarmalasaydık. Kokusunu içimize çekseydik. Hüzünlerimizi, sancılarımızı etimize geçirircesine sahiplenseydik.

Lakin yapmadık tüm bunları. Biz en hazin sonun faili olduk.

Sevgiyi tükettik.

Berrak bir dağın tepesinden güneşin kaçışına susan dudaklarla bakakaldık.

Ve nihayetinde sevgiliyi de yitirdik.

 

Hakim Hacer SAĞLAM

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads