• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rusya Seyahatlerinizde Yanınızdaki İlaçlar Hakkında Önemli Detaylar

Rusya Seyahatlerinizde Yanınızdaki İlaçlar Hakkında Önemli Detaylar

Rusya Seyahatlerinizde Yanınızdaki İlaçlar Hakkında Önemli Detaylar

Bagaj da veya el çantamızda Rusya seyahatleri esnasında bulundurduğumuz ilaçlar hakkında dikkatli olmamız gerekmektedir.

1 Aralık 2019 tarihinden itibaren serbest dolaşımı yasaklanan ilaçlar listesine üç farklı ilaç daha ilave edildi. TROPİKAMİD,TAPENTADOL ve PREGABALİN…

Esasında bu ilaçların ismi içerisinde ağırlıklı olarak bulundurdukları etken maddelerden gelmektedir, göz ile ilgili olan veya Epilepsi hastalığı ile ilgili olan ,görünüşte sıradan bir ilaç olarak düşünebileceğimiz bu etken maddeleri içeren ilaçların , reçetesiz ve doktor raporu olmadan bulundurulması,satılması ve satın alınması yasaklandı.

Konu Rusya federasyonu ceza kanunu 234. Maddesi çerçevesinde 5 seneye kadar hapis cezası ile mahkum edilmeye kadar gidebilmektedir.

Bu son değişikliğe kadar da durum farklı değildi, Türkiyeden Rusya ya pahalı kanser ilacı getiren (sadece yardım amacı ile) vatandaşlarımız, Rusya dan Türkiye ye çeşitli ağır hastalıklar için ilaç götüren vatandaşlarımız bir çok defa gümrüklerde ilaçlar alıkonularak mahkemeye sevk edilmişlerdir,sadece tanıdıklarının isteği üzerine bu ilaçları beraberlerinde herhangi bir belge olmadan bulundurmaları neticesinde vatandaşlarımız zor durumlara düşmektedirler..

Öncelikle şunu bilmemiz gerekmektedir, iki ülke arasında yapılan seyahatlerde beraberinizde taşıdığınız ilaçların doktor reçetesi,faturası bulunmalıdır.

Beraberinizde taşıdığınız ilaçların kullanım amaçlarını ve statülerini seyahat öncesi mutlaka öğreniniz..

Beraberinizde taşıdığınız ilaçların satışa sunulacak ambalaj özellikleri olmamalıdır, düyelim ki 5 kutu tansiyon ilacı getiriyorsunuz ,hepsinin kutuları çıkartılmış olmalıdır,yani ilacın varış noktasında satışa sunulacağı düşüncesi gümrük görevlilerinin aklına takılmamalıdır.

Size sipariş edilen ilacın toplam değeri 250 bin rubleyi geçmemelidir, mutlaka ilaç faturalarını beraberinizde bulundurunuz.

Olası bir mahkeme ile karşılaşma durumunda size şu belgeler gerekli olacaktır ;

İlaçları kendiniz kullanıyorsanız ; doktor raporu ve reçeteleri,varsa ilaçların faturası,fatura yok ise ilaçların piyasa değerini gösteren internet üzerinden alınmış bilgiler..

İlaçları bir yakınınız için satın almışsanız; bu kişilerin yazılı ifadesi, doktor raporları ve reçeteleri..

Tekrar hatırlatmakta fayda vardır, eğer reçeteli bir ilaç kullanıyor veya beraberinizde taşıyorsanız belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurunuz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads