• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut  CİHANGİR
gizli-maildir@adaletmedya.net
Atatürk’ü Anmaktan Öte Anlamak ve Yaşamak Gerek
  • 10 Kasım 2021 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Atatürk’ü anmak isteyen, önce onu anlamalı.
Onun gibi Milliyetçi olmalı. Vatanını çok sevmeli. Milletinin menfaatlerini her şeyin üstünde tutmalı. Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır düsturunca hareket etmeli.

Vatanının etrafı düşmanlarla doluyken uyanık ve çalışkan olmalısın.
Milletin iç ve dış düşmanlarıyla Gazi’nin “Gençliğe Hitabe”de dediği gibi mücadele etmelisin.
Bir askersen ömrün savaş meydanlarında,
kamu görevlisiysen devlet idaresinde,
öğrenci, öğretmen ve aydınsan geceleri kitap okuyarak, yazarak ve ilmî mütalaa ile geçmeli. Geceleri uykuların kaçmalı.

Bu ülkede yaşayarak vatanını sevdiğini söylüyorsan, Gazi’nin dediği gibi işini şikayetsiz ve en iyi şekilde yapacaksın. Konuşmayacak, yaşayacaksın. Anmaktan öte anlayacak, yaşayacak ve yaşatacaksın.

Ölmeye yakın son fotoğraflarında 75-80 yaşlarında gibi görünen Gazi sadece 57 yaşında vefat etti. Ne kadar genç bir yaş aslında. Babalarımızın 65 yaşlarında, dedelerimizin 85 yaşlarında olduğunu düşününce Türk’ün Atası olan Gazi sadece 57 yaşında vefat etti.

Geride bağımsız bir devlet, şeref madalyaları, devlet İdaresi ve okuduğu binlerce kitap ve yazdığı on üç kitapla.

Atatürk‘ü anlamak, O’nun gibi hizmet etmek istiyorsan gece üç saat uyumalısın sadece, uyanık tutsun seni diye günde on beş sade Türk kahvesi içmeli ve ılık duş almalısın. Çünkü idare edilecek bir devlet, öğrenilecek yabancı diller, okunacak ve yazılacak nice kitaplar var.
Çünkü Gazi’nin dediği gibi “vatanının etrafı düşmanla doluyken uyuyan bir millet bağımsızlığını kaybeder.” Vatanın etrafı düşmanla çevrilmişken şu an, uykularımız kaçmalı.

Atatürk demek aksiyon demek, icraat demek. Yerli ve milli üretim demek. Millet menfaatleri için gece gündüz demeden, yorulmak bilmeden çalışmak, millet düşmanlarıyla mücadele etmek, itibarlı dış politika demek. Atatürk demek çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek ile topyekün mücadele ve kuvayı milliye ruhu demek.

Meclis kürsüsünden dediği gibi milletin müdafaası için gerekirse tek başına kalırsam Elmadağ’a mavzerimle çıkar, son kurşunumu atana, kanımın son damlasına kadar savaşırım diyebilmek. Sakarya Ovasında kırık kaburgalarıyla doktor istirahatini kabul etmeyen kahraman demek. Çünkü “söz konusu vatansa gerisi teferruattır.”

Atatürk’ü anmaktan öte anlamak ve yaşamak gerek.
Çünkü kahramanlara matem gerekmez, fikir ve idealler yaşasın, o zaman sonsuz olur.
Ruhun şad olsun Büyük Gazi Atatürk.
10Kasım193♾ 9.05

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads