• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut  CİHANGİR
gizli-maildir@adaletmedya.net
Yasalar Üzerine
  • 07 Haziran 2022 Salı
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

* Yasalar, bir toplumda düzen ve sistem oluşturmanın, kurallı yaşamın en önemli anahtarıdır. Yasalar, insanı sınırlar görünse de aslında özgürleştirir. Yasalar toplumu oluşturan her bireye hem bir hak ve özgürlük alanı, hem de bir ödev ve sorumluluk alanı oluşturur.

*Peki yasaları sınırlayan temel değer ve ilkeler nelerdir? Yasa koyucuları da bağlayan norm, değer ve ilkeler var mıdır?

*Hakikat sadelikte gizlidir. Bütün ideal yönetim sistemlerinin amacı, öncelikle insanların huzur ve mutluluğunu sağlamaktır. Yasalar, özgürlük ve güvenlik dengesini sağlamalıdır. Yasalar önce insan içindir, insanın refah ve mutluluğunu sağladığı oranda başarılıdır. Dahası yasalar toplumun, milletin, devletin, çevrenin, doğanın, hayvanların ve bitkilerin hukukunu korur.

*Yasalar hazırlanırken; eşitlik, adalet ve hakkaniyet ilkesi, hukukun genel ilkeleri gibi evrensel değerlere, toplumun örf ve adetleri ile genel ahlak anlayışına, bireylerin ve toplumun ihtiyaçlarına, çağın gereklerine, bilimsel standartlara uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

*Yasalara iyi veya kötü olduğu için değil yasa olduğu için uyulur. Ancak yasalar da bireyin ve toplumun ihtiyaçlarına cevap verebildiği, yerel ve evrensel değerleri yakaladığı oranda kalıcıdır.

*Yasalar sade, açık, yalın ve anlaşılır olmalıdır. Yasaların öngördüğü kural, ilke ve standartların muhatapları tarafından kolayca anlaşılabilir olması yasaların uygulanabilirliğini arttırır.

*Yasalara uyma bilincinin sağlanması ise yasaların uygulanmasının en önemli gereklerindendir.

*Yasalar hazırlanmadan önce belirli bir zamana yaygın olarak yapılacak kapsamlı araştırma ve incelemelere, bilimsel verilere, ihtiyaç analizi ve etki analizi çalışmalarına, istatistiksel analiz bulgularına dayanmalıdır. Bu sayede yasanın amaçladığı sistem, tespit edilecek ihtiyaçlara dayalı olarak kurulmuş olur.

*Yasalar, kişileri özgürleştirir. Yasaları uygulanabilir kılan ise; adalet ilkesine, çağın ihtiyaçlarına, bilimsel verilere ve evrensel değerlere uygun olarak hazırlanmış olmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads