• DOLAR
  $2.065,1
 • EURO
  $0,433
 • ALTIN
  $30.069,15
 • BIST
  $72,1
Av. Ahmet Kadir ALPARSLAN
Av. Ahmet Kadir ALPARSLAN
mailadresi.gizli@adaletya.net
Atatürk ve 19 Mayıs
 • 19 Mayıs 2020 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Milli mücadelenin başlangıç günü olarak tarihimizdeki yerini almıştır 19 Mayıs. Kahramanımız, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak da adlandırmaktayız, bu şanlı günü.

Aslında 19 Mayıs günü Samsun’dan başlayan bu milli mücadelemiz, kurtuluş savaşımız çok öncedenadım adım planlamıştı ulu önderimiz.
Tarih kitaplarımızda 14 Mayıs’ta Damat Ferit Paşa’nın Nişantaşı’nda bulunan evindeki akşam yemeği görüşmesi çıkışında, Cevat Paşa ile Mustafa Kemal’in arasında şu konuşma geçtiği yazılmaktadır.

”- Bir şey mi yapacaksın Kemal?
– Evet Paşam, bir şey yapacağım.
– Allah muvaffak etsin.
– Mutlaka muvaffak olacağız.”

Bunun ardından 16 Mayıs 1919 Cuma günü Mustafa Kemal, gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu ve 18 tane silah arkadaşıyla, hedeflemiş oldukları planı ve milli mücadelenin ilk adımını atmak adına Galata’dan BANDIRMA isimli vapurla limandan ayrılır. Vapur 17 Mayıs Cumartesi günü akşam saatlerinde İnebolu’ya 19 Mayıs Pazartesi günü ise kalyon burnuna ulaşmışlardır. Buradan ise Mustafa Kemal ve silah arkadaşları sandallarla merkez limanına çıkmışlardır.

Atatürk’ün Samsuna çıktığında gördüğü durum oldukça kötüydü. Şehir, İngilizlerin işgali altında kalmış, Pontusçular sokaklarda kol geziyor, halk kendisini koruyamayacak bir vaziyetteydi. Ancak ulu önder Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının azim ve kararlığı her zorluğun üstesinden gelebilecek mahiyetteydi. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bu ruhu artık Anadolu halkına da yansımış şekilde vaziyet alarak vatanı işgal etmeye kalkışanlara karşı büyük bir direniş örneği göstermiştir.

Bu şanlı günün Gençlik ve Spor bayramı olarak kutlanılmaya başlanması ise ilk defa 24 mayıs 1935 yılında Atatürk günü adı ile başlamaktadır. Programın ilk kısmı, katılımcıların Güneş Kulübü’nde toplanıp, Taksim’de bulunan Cumhuriyet Anıtı’na yürüyüş ile başlamış ve kulüp temsilcilerinin çelenk koyması ile sona ermiştir. İkinci kısmı ise Fenerbahçe Stadı’nda sporcular tarafından şu ant “Ey varlığımızı yapan Sayın sevgili Atatürk! Açtığın yolda, kurduğun ülkede, gösterdiğin amaçta, hiç durmadan, irkilmeden yürüyeceğimize ve bu uğurda kanımızı güle güle akıtacağımıza söz veririz…”içilmiştir ve akabinde atletizm gösterileri gerçekleştirilmiştir.

Kutlamalar her yıl yapılmaya devam etmiştir ve 20 Mayıs 1938 yılında Ahmet Fetgeri Aşeni “Atatürk gününün” gençliği adanması için Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması önerdi. Spor kongresinde görüşülen bu öneri ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün onayıyla yasa halini alarak milli bayramlarımızdan birisi olmuştur.

Daha sonra ise bayramın adı Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirilerek kutlanılmaya devam edilmiştir.
19 Mayıs 1919 da kurtuluş mücadelesini başlatan ve Cumhuriyetimizi kuran Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK“Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” sözleri ile umudun ve güvenin Türk gençliğinde olduğunu ifade etmiştir.


Türk gençliği aklı, çalışkanlığı ve kararlılığı ile her zaman hedefinde ilerleyerek bu güvene layık olmaya çalışmaktadır.

Aziz milletimizin bu sene 101. Yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar, milli mücadele kahramanlarımızı ve ülkemizi korumak için toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Nice Bayramlara…

AV.AHMET KADİR ALPARSLAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads