• DOLAR
  $2.065,1
 • EURO
  $0,433
 • ALTIN
  $30.069,15
 • BIST
  $72,1
Muharrem Kürşat DOĞAN
Muharrem Kürşat DOĞAN
mailadresgizlidir@adaletmedya.net
Toplumsal Hukuk Üretimi
 • 30 Mayıs 2020 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Hukuk kuralları toplumların düzeni sağlamak amacıyla konulmuştur ve herkes tarafından uyulması gereken , devletin cebir ve icra gücüyle birlikte haksızlıkların önüne geçmek, haklıyı savunmak ve korumak için getirilmiştir.

Toplumlar kendine özgü hukuk kuralları ile yönetilmelidir. Açık bir şekilde bellidir ki  toplumlar farklı insanların bir araya gelerek oluşturduğu,kültürel ortak mirasları olan  kitlelere  denir. Bu kitleler kendi yönetim biçimlerinde ‘’hukuk üstünlüğüne’’ yer verdiğinde topluma uygun bir hukuk düzeni ve buna uygun yasalar seçilmelidir. Eğer ithal kanunlar tarafından bu düzen başka bir toplumdan alınarak uyarlanmaya çalışırsa muhakkak vicdanı rahatsız eden kararlar ortaya konulacaktır.

Çünkü mahkemeler vicdani kanaat ile karar verir. Yasaların topluma uygun olmaması durumunda veya yasalardan çıkan kararların toplum vicdanını rahatlatmadığı durumlar da toplum tarafından hukuka verilen yetki kaybı söz konusu olacaktır.

Her toplum kendine has özellikler barındırır bu özellikler bir şekilde devlet sistemi ve ülke ekonomisi de dahil olmak üzere bir çok noktada etkilidir. Ancak bu özellikleri kendi yönetim biçimine ve kendi yasalarına , kendi cezalarına yansıtamaz ise sonuç hep tüm bu sayılanlardan mahrum ve eksik kalmaktır.

Günümüzde hukuk üstünlüğü ile tanınan bir çok ülke bulunmakta deyim yerindeyse ‘’hukuk üretip’’ bu üretilen yasaların tüm dünya da etkin olarak kullanılmasını  sağlamakta ve bu durumdan ülke olarak faydalanmakta…Gündemden özetle ‘’ hukuk ihracatı yapmaktadır. Bu konu bir ülkenin temel ayaklarından biri olarak düşünüldüğünde bir taraftan kendine has kurallar oluşturulurken diğer taraftan ülkelerinde ki sisteme güvenmeyen insanlar tarafından tahkim müessesesi gündeme gelerek hukuk ihracatı yaparak topluma ve devlete önemli katkıda bulunmaktadır.

Peki Neden Biz Yeterli Hukuk Üretemiyoruz ?

Çünkü yamalarla, ekleme kanunlar ile hareket kabiliyetimiz kısıtlanıyor. Toplum düzenine ve vicdanına bazı konularda uygun olmayan Ceza, Ticaret, Borçlar, Medeni hukuk yasalarına sahibiz ve bunlar halkın büyük bir kısmını ciddi anlamda yargı sisteminden uzaklaştırırken . Halkın yargıya güveninide azaltıyor.

Sonuç olarak bir çok farklı noktalardan özetle toplumu yöneten hukuk kuralları o toplum tarafından üretilmesi konusuna bağlanıyoruz .

Nihayet kendimize has hukuk kuralları üretildiğinde tüm bu sorunların çözümleneceği ve yargı ve adalette karar isabetinin ve güvenin artacağı gözle görülecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads