• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Av. Tamer HEPER
Av. Tamer  HEPER
tamerheper@otmail.com
İyi Niyet ve Ahlak Kurallarına Uyulmadığı Gerekçesiyle Sözleşme Fesh Edilebilir mi?
  • 30 Temmuz 2019 Salı
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

İşyerinde 11 senedir çalışıyordum. Çalıştığım yerde tek işçi bendim. İşten çıkarıldım. “Tazminatım ne olacak?” diye sorunca ertesi gün çıkışımı iptal etti ve 10 gün sonra iyi niyet ve ahlak kurallarına uymadığım gerekçesiyle yeniden çıkarıldım.

Sebep olarak ‘3 gün işe gitmemek’ gösterilmiş ama ben o tarihlerde işe gittim. Şu an bir avukatım var ve mahkeme devam ediyor. İşyerinde veya yakınında kamera yok ve işe giriş çıkış için imza ya da parmak basma cihazı da yok ama şahitlerim var. Ne yapmalıyım? ● E.B.

★ ★ ★ ★ ★

Siz doğru yolu izlemişsiniz, avukatınız var. En doğru yol bu ama madem ki bana da soruyorsunuz kısaca söyleyeyim. Bir işçinin işyerinde izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi fesih nedenidir. Ayrıca ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin bulunması da fesih nedenidir.

★ ★ ★ ★ ★

Okuyucum işverenin hem iyi niyet kurallarına uymamayı hem de üç gün işe gelmemeyi gerekçe göstererek iş akdine son verdiğini söylüyor. Şimdi bu açıklama olayda biraz zorlama olduğunu gösteriyor.

Zaten bu gerekçeler gösterilmeden önce nedensiz işine son verilmek istenilmiş. İkinci olayda ise işine son verilmeden önce işçinin savunmasının alınması gerekir. Ayrıca fesih nedenlerinin yazılı olarak bildirilmesi şarttır.

Bunlar konu hakkında genel bilgiler. Bunun dışında dava sırasında bu şekil şartlarının var olup olmadığının araştırılmasının dışında gerektiğinde olayların tanıkla ispatı mümkündür. Ancak bütün bunları işbirliği yaptığınız avukatınız tatbik edecektir. Benim açıklamalarım okuyucularımın bir nebze bilgilendirilmesi içindi. Size başarılar dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads