• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Kamu Başdenetçiliği Kurumuna Müracaat Edildi

Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Kamu Başdenetçiliği Kurumuna Müracaat Edildi

Adalet Bakanlığı Personellerinin haklarını korumaya yönelik uzun süredir faaliyet gösteren ve yaptığı çalışmalarla ses getiren 2009 kuruluş tarihli “Adalet Büro SEN” Sözleşmeli Personellerin Kadroya Geçirilmesi İçin Kamu Başdenetçiliği Kurumuna müracaatını gerçekleştirdi.

Adalet Büro Sen’den Adalet Bakanlığı sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için KDK’ya yapılan başvuruya ilişkin açıklamada;

Bir kısım kurumlarda olduğu üzere Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sözleşmeli meslektaşlarımız da aradan geçen uzun süreye rağmen kadroya alınmamışlardır. Ancak TBMM Genel Kurulu’ndan geçen 7180 sayılı eğitime dair torba yasaya göre Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet personelinin zorunlu hizmet süresini 4+2’den 3+1’e düşüren düzenleme yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere belirtilen sürelerine dolduran personelin kadroya geçişleri sağlanmaktadır.

Bilindiği üzere, Anayasa Mahkemesi’nin 2013/70 Esas, 2013/166 Karar, 26/12/2013 tarih ve 09.05.2014-28995 R.G. Sayılı kararında da ifade ettiği üzere “Kanunların ilke olarak genel ve nesnel olmaları gereğini ifade eden “kanunların genelliği ilkesi” ise hukuk devleti ve kanun önünde eşitlik ilkelerinin bir sonucudur. Kanunların genelliğinden anlaşılan, belli kişileri hedef almayan, özel bir durumu gözetmeyen,önceden saptanıp soyut biçimde herkese uygulanabilecek kurallar içermesidir. Buna göre yasa kurallarının her şeyden önce genel nitelikte olması, herkes için objektif hukuki durumlar yaratması ve aynı hukuki durumda bulunan kişilere ayırım gözetilmeksizin uygulanabilir olması gerekir.” denilmektedir.

Bu itibara, icra edilen bu düzenleme karşısında, Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan meslektaşlarımızın da, aynı haktan yararlanmaları hususunda sendikamızca yapılan çalışmalara ek olarak 31.12.2019 tarihinde 2019/23346 sayısı ile Kamu Başdenetçiliği Kurumuna müracaatımız yapılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads