• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mahkeme, Radarda ‘1 Km’lik Hız Sınırı Aşımı’ Nedeniyle Verilen Cezayı İptal Etti

Mahkeme, Radarda ‘1 Km’lik Hız Sınırı Aşımı’ Nedeniyle Verilen Cezayı İptal Etti

Sinop Karayolları sınırları içerisinde ki seyahat halinde bir sürücünün 50 km hızla geçmesi gereken yerden 56 km hızla geçmesi sebebiyle şoföre 288 TL’lik ceza yazıldı. Ancak bu cezaya itiraz eden sürücü konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme, yüzde 10’luk yasal toleransla sınırın 55 km olduğunu ve 1 km’lik hız sınırının hata payı olabileceğini belirterek cezayı iptal etti.

Sinop’ta yaşayan inşaat mühendisi Özgür Bükcüoğlu‘na 27 Nisan’da hız sınırına uymadığı gerekçesiyle 288 TL para cezası kesildi. E-devlet’te cezayı gören ve bir hafta sonra ceza tebligatını alan Bükcüoğlu, hız sınırına uyduğunu belirterek cezanın iptali için mahkemeye başvurdu.

“Hata ayı olabilir”

21 Eylül’de kararını veren mahkeme cezanın iptaline karar verdi. Gerekçe olarak ise şu ifadelere yer verildi:

“Tüm dosya kapsamı incelendiğinde şehir yerleşim yeri içinde otomobiller için hız limiti 50 km olup yüzde 10 yasal tolarans ile 55 km olduğu, başvuranın hız miktarının ise 56 km/hız olmakla birlikte hız sınırı sadece 1 km/sa aştığı sabittir.

“Aradaki 1 km/sa hızın sürücü tarafından yol durumuna göre trafik akışına ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergelerinde fark edilmeyecek kadar düşük bir değerde olduğu görülmektedir. Radar aracının kalibrasyonunun kontrolü olsa dahi 1-2 km/sa hata payının hava ve çevre koşullarına göre kabul sayılabileceği anlaşılmakla itiraz edenin itirazı yerinde görülerek usulsüz düzenlenen tutanağın iptaline ve para cezasının kaldırılmasına karar verildi.”

“Kurala uymasam 90’la giderdim”

Kararı hakkaniyetli bulduğunu söyleyen Özgür Bükcüoğlu, “Kurala uymayı düşünen birine dijital ortamdaki 1 km/sa hata payından dolayı böyle bir cezanın yazılması hakkaniyetli olmazdı. Zaten kurala uymasam 50km/sa sınırlı bir yolda 90km/sa ile giderdim, 56 km/sa ile değil” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads