• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Prof. Dr. Tevfik Fikret Eren, Hakim ve Savcı Adayları İle Söyleşi Gerçekleştirdi

Prof. Dr. Tevfik Fikret Eren, Hakim ve Savcı Adayları İle Söyleşi Gerçekleştirdi

Türkiye Adalet Akademisi Kişisel Gelişim Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Akademik Kürsü” etkinliklerinin bu haftaki konuğu Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Fikret EREN, hâkim ve savcı adayları ile “Sözleşme Özgürlüğü” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

SÖZLEŞME ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMADIĞI YERDE İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ DE OLMAZ
Hâkim ve Savcı adaylarına hitap eden Prof. Dr. Eren, “ Sizler geleceğin hâkim ve savcıları olarak adalet dağıtacaksınız. Hukuk ve Adalet de her şeyin temeli olan özgürlük kavramı üzerine kuruludur. Kişinin her işinde belirli sınırlar çerçevesinde, kendi isteğini kendi arzularını oluşturması irade özgürlüğünü oluşturur.  Bunun yanında kişinin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet işlerinde adalet sağlanması da sözleşme özgürlüğünü oluşturur. Bağışlama sözleşmemiz vardır;  bunu da,  “veren el alan elden üstündür” sözü ile özetleyebiliriz. Borçlar Kanunu’nun 1. maddesinde kişinin herhangi bir hukuki işlemi yapıp yapmama kararı vermesine irade özgürlüğü adını veriyoruz.  Sözleşme özgürlüğü, kişinin kendi kaderini ve yaşamını dilediği gibi herhangi bir hukuki iş veya işlemi yapma ya da yapmama ayrıca sözleşmeyi değiştirme kararı da bize sözleşme özgürlüğünü verir. Bu durumda kendi kaderimizi özgürce biçimlendirme imkânına kavuşuyoruz. Özgürlük bölünemez, paylaşılamaz ve bir bütündür.”  dedi.

BORÇLAR HUKUKU HUKUKUN FELSEFESİDİR
Bugün dünyanın neresine gidilirse gidilsin, hukuk felsefesini Borçlar Hukukunun oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Eren; “Anayasanın 48. Maddesi ve 35. Maddesi Borçlar Kanununu Anayasal bir norm olarak büyük oranda garantiye almıştır.  İlgili maddelerde, “herkes dilediği şekilde sözleşme yapma özgürlüğüne sahiptir” deniyor. Sözleşme Özgürlüğü bireyciliği savunan bir özgürlüktür ve irade özgürlüğü fikrine dayanır. Sözleşme yapıp yapmama, sözleşmede karşı tarafı seçme ve şekil özgürlüğü, sözleşme çeşitlerimizin ana unsurunu oluşturuyor. Sözleşme hukukunda taraflar makul, dürüst ve orta zekâlı olmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

MUTLAKA YABANCI DİL ÖĞRENİN
Söyleşi sonunda hâkim ve savcı adaylarına mesleki tecrübelerini aktaran Prof. Dr. Tevfik Fikret Eren; “ Mutlaka ve mutlaka yabancı dil öğrenin. Hukuk sistemimiz artık Alman Hukuk Sistemindeki atıflardan yararlanıyor. Almanca’yı kati suretle öğrenin. Kendinizi sürekli geliştirin, yüksek lisans yapın. Bir alanda uzmanlaşın” dedi.

Söyleşi Başkan Muhittin Özdemir’in yaptığı teşekkür konuşmasına müteakip Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Fikret Eren’e plaket vermesi ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads