• DOLAR
  $4.053,9200
 • EURO
  $0,7779
 • ALTIN
  $48.221,3700
 • BIST
  $146,8000
Öldürülen Avukat Müzeyyen İçin Barodan Basın Açıklaması

Öldürülen Avukat Müzeyyen İçin Barodan Basın Açıklaması

Diyarbakır Barosu,  eşi tarafından haince öldürülen avukat Müzeyyen Boylu için adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi Üyesi Habibe Danışman Değer, “Soruşturma ve kovuşturma sürecinin takipçisi olacağımız, failin en ağır şekilde cezalandırılması için tüm gücümüzle çalışacağız” açıklamasından sonra, aynı zamanda ülkemizde hızla artan kadına şiddet olaylarına da dikkat çekti.

Avukat Aslı Pasinli,  Av. Müzeyyen Boylu Issı’nın evliliği boyunca eşi tarafından sürekli şiddet gördüğünü ifade etti.

Diyarbakır Barosu, boşanma aşamasında olduğu doktor eşi tarafından öldürülen Av. Müzeyyen Boylu Issı için basın açıklaması düzenlendi.
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Üyesi, avukat Aslı Pasinli, “Müzeyyen Boylu, evliliği süresince sistematik şiddete maruz kalmıştır. 16 Şubat 2018’de evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle Diyarbakır’da boşanma davası açılmıştır. Mesut I., başından itibaren boşanmak istememiş, Müzeyyen’i davasından vazgeçirmek için şiddet uygulayarak sürekli tehdit, şantaj ve iftiralarda bulunmuştur, “Defalarca Müzeyyen’in annesiyle beraber yaşadığı evi basarak, boşanmaktan vazgeçirmek için baskı kurmuştur.

 

Boşanma davası devam ederken, müşterek iki çocuğun geçici velayeti Müzeyyen’e verilmiş olmasına rağmen çocukları kaçırmış, Müzeyyen de çocuklarla failin kişisel ilişkisinin kaldırılması ve kendisi için koruma tedbirlerine başvurmuştur. Talebe rağmen sadece 15 gün gibi kısa, ihtiyacını karşılamayan ve işlevsiz kalan önleyici tedbir kararı verilmiştir. Müzeyyen bu olay üzerine emniyete giderek, şikayetçi olmuştur. Cinayetten 13 gün önce, 6 Mayıs 2019 tarihinde boşanma davasının duruşması yapılmış, fail boşanmak istemediğini yenilemiştir. Fail, hedef gözetmek suretiyle her biri bağımsız nitelikte öldürme kastı, isteği ve iradesiyle 11 kurşun yarası ile Müzeyyen’i katletmiştir.

 

Cinayete müdahale etmek isteyen görgü tanıklarının ifadesine göre; Müzeyyen’i vurduktan sonra etraftan yaklaşmaya çalışan insanlara silah doğrultarak, ‘yaklaşma sana da sıkarım’ diye tehditler savurmuştur. Büyük bir soğukkanlılıkla çocuklarını alıp, olay yerini aracıyla terk etmiştir. Çocukları ve aracını bıraktıktan sonra, kıyafetini değiştirip, taksi ile saat 15.00 sıralarında cinayette kullandığı silahla beraber emniyete teslim olmuştur.

 

Diyarbakır Barosu, boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürülen avukat Müzeyyen Boylu için adliye önünde basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi Üyesi Habibe Danışman Değer, “Soruşturma ve kovuşturma sürecinin takipçisi olacağımız, failin en ağır şekilde cezalandırılması için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads