• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Konteynerde Kokain Karıştırılmış Tonlarca Ürün Ele Geçirildi

Konteynerde Kokain Karıştırılmış Tonlarca Ürün Ele Geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonda  İstanbul Ambarlı Limanı’nda 6 konteynerde kokain karıştırılmış tonlarca ürün ele geçirildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce uluslararası kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince Ambarlı Limanı’nda gerçekleştirilen konteyner takip işlemleri neticesinde şüpheli görülen 2 konteyner, adli makamlardan alınan talimatlar doğrultusunda açıldı. Konteynerlerin içerisinde bulunan mallardan alınan numuneler, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarına gönderildi. Numunelerin analizi sonucunda, gübre cinsi eşya içinde kokain karışımı bulunduğu tespit edildi.

Bunun üzerine araştırma derinleştirildi ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce aynı cins eşya taşıyan 4 konteynerin daha limana geleceği saptandı. Takip edilen 4 konteynerin de Ambarlı Limanı’na gelmesi üzerine bunlar için de benzer işlemler gerçekleştirildi. Söz konusu konteynerlerde de kokain karışımı bulunduğu Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvar raporu ile saptandı.

Çalışmalar neticesinde operasyona başlandı. İlk etapta İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce Y.S.G isimli şahıs gözaltına alındı. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce suç organizasyonunun Türkiye ve yurtdışındaki bağlantılarını deşifre etmek amacıyla yapılan soruşturma kapsamında gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlar sonucunda örgüt liderleri ve organizatörlerin de aralarında bulunduğu 14 şüpheli daha gözaltına alındı.

Ambarlı Limanında tespiti yapılan toplam 6 konteynerin içerisindeki kokain emdirilmiş 119 ton 260 kilogram ağırlığındaki yasal yükün tamamından (gübre çuvallarından) numune alma işlemi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü personelinin de katılımı ile gerçekleştirildi. Numuneler üzerinde İstanbul Bölge Kriminal Polis Laboratuvarında da yapılan ilk incelemeler sonucunda yasal yükün içerisine karıştırılmış vaziyette kokain maddesi bulunduğu tespit edildi. Alınan numuneler üzerinde kriminal incelemeler devam ediyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce savcılığa sevk edilen 14 kişiden 5’i savcılık, 1’i de adli kontrol şartı ile mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Suç organizasyonunun yönetim kademesindeki aralarında bir İngiliz vatandaşının da bulunduğu 8 şüphelinin tutuklanması ile polis ve Gümrük Muhafaza birimlerince müşterek yürütülen çalışmalardaki tutuklu sayısı 9’a ulaştı.

Soruşturma devam ediliyor.

Hibya Haber Ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads