• DOLAR
  $2.065,1
 • EURO
  $0,433
 • ALTIN
  $30.069,15
 • BIST
  $72,1
İnstagram’dan Alınan Ürün İadesi Nasıl Yapılır

İnstagram’dan Alınan Ürün İadesi Nasıl Yapılır

Globalleşen dünya da her geçen gün teknolojik gelişmeler yaşanırken, insanların daha kolay erişim sahibi oldukları ve bir kaç tıkla alışveriş yapabildikleri internet siteleri ve sosyal medya hesapları her geçen gün kullanımını daha çok arttırıyor.

Çağımızın vazgeçilmezi internet ve sosyal medya siteleri hemen hemen hepimizin telefonlarında yerini alırken, bireylerin arz-talep çerçevesinde ürün satış işlemini gerçekleştiriyor. Sosyal medya ağlarında popülerliğini koruyan ve kullanıcı sayısı milyarlara ulaşan İnstagram, hayatımızdan yalnızca bir fotoğraf paylaşmak özelliğinden yanısıra, özellikle son günlerde artan butik sayfalar ile birlikte kullanıcıların alışveriş yapabilecekleri bir platform haline gelmiştir.

Ancak ne varki instagram üzerinden yapılan alışverişlerin artması, bir takım hukuki problemleri de insanlara gebe bırakıyor.  İnstagramdan aldığım ürünü iade etmek istiyorum ne yapmalıyım diyenleri buradan duyabiliyorum.

İnstagram alışverişlerinde genelde en çok karşılaşılan problemler, görseldeki ürün ile size gönderilen ürünün aynı olmamasından kaynaklıdır. Bu genelde kıyafetlerde beden sorunu olurken, bazende aldığınızın ürünün renginden kaynaklı problemler çıktığını görüyoruz.  Tam bu noktada instagram üzerinden alınan ürünün tüketici olarak iadesini talep ettiğinizde bu talebiniz satıcılar tarafınca karşılıksız bırakabiliniyor. “İnstagram satışlarında yanlış gelen ürünü iade ettirmenin yolu her zaman ki gibi tüketici olarak hukuki haklarınızı bilmekten geçiyor…

Mağlumunuz özellikle bayanların yoğunlukla kıyafet, ayakkabı, çanta vs. ürünler için tercih ettiği “butik hesaplar”dan yapılan alışverişlerde  de tüketici ile mal veya hizmet sağlayıcı arasında mesafeli satış sözleşmesi oluşmuş olur.

Yani instagram üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde; satıcı ile aranızda imza attığınız bir belge gönderimi olmasa dahi, alışveriş gerçekleştiği için bu sözleşme de taraflar arasında aktedilmiş sayılır.

NOT: Her ne kadar  instagram üzerinden vergisiz ürün satışı yapmasına rağmen, alışveriş yapan kişi ile aralarında mesafeli satış sözleşmesinin gerçekleştiğini dahi bilmeyen bir çok amatörce yönetilen butik sayfalar ile karşılaşıyoruz.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) 48. maddesinde “(1)Mesafeli sözleşme, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dâhil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmelerdir.

(2) Tüketici, mesafeli sözleşmeyi ya da buna karşılık gelen herhangi bir teklifi kabul etmeden önce ayrıntıları yönetmelikte belirlenen hususlarda ve siparişi onaylandığı takdirde ödeme yükümlülüğü altına gireceği konusunda açık ve anlaşılır şekilde satıcı veya sağlayıcı tarafından bilgilendirilir. Tüketicinin bilgilendirildiğine ilişkin ispat yükü satıcı veya sağlayıcıya aittir.” şeklinde mesafeli  satış sözleşmesi tanımı ve yükümlülüğü kanunda belirtilmiştir.

TKHK’da görüldüğü üzere instagram üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde taraflar arasında aktedilen mesafeli satış sözleşmesi ile mal ve hizmet sağlayıcılar (satıcı) ile tüketici arasında bir takım hukuki haklar ve yükümlülükler oluşur.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 48 maddesinin 4 fıkrasında; Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.” değinilmiştir.

Bu kanun maddesini yorumlayacak olursak; instagram üzerinden yapmış olduğunuz bir alışveriş sonucunda size gelen ürünü 14 gün içerisinde her hangi bir sebep belirtmeksizin satıcıya iade edebilirsiniz. Özellikle İnstagramdan aldığım ürün yanlış geldi diyorsanız hiç düşünmeden bu ürünü satıcıya iade edebilirsiniz, üstelik satıcı iade talebiniz için her hangi bir cezai şartta koşamaz.

Ürün siparişi verdiğiniz butik sayfası eğer cayma hakkınız hususunda size her hangi bir bilgilendirme yapmamış ise, ve yaptığı bu bilgilendirmeyi hukuken ispat edemezse tüketici olarak cayma hakkınız 1 yıla çıkmaktadır. Satıcınızın kanunu bilmiyor olması yükümlüğü olmadığı anlamına gelmiyor, dolayısıyla bu durumu satıcınıza anlatmanız ile sorununu çözebilirsiniz.

Bu Hukuki makale ile İnstagram dan aldığım ürün yanlış geldi ne yapmalıyım sorunuzun yanıtını tam olarak vermiş olduk.

Özetle; Her ne kadar butik sayfalarda “değişim var, iade  yok” ibaresi yazıyor olması, sizin cayma hakkınız olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu tür hesaplarda iç çamaşırı, yazılım hizmetleri ve özel kişisel hizmetler hariç tüketiciye iade hakkının tanınması yasa gereği zorunludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads