• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HSK Duyurdu: Kararname Takvimi Yayınlandı

HSK Duyurdu: Kararname Takvimi Yayınlandı

Hakim ve Savcıların beklemiş olduğu, Pandemi ilan edilen Covid-19 sebebiyle ertelenen kararname takvimi HSK’nın son dakika açıklamasıyla netleşmiş oldu.

HSK 1. Dairesi daha önce yayımladığı takvim ile yaz kararnamesini 5 Haziran’a kadar yayımlayacağını duyurmuştu. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle bu tarih ertelendi. 15 Haziran’a kadar kararnamenin ilan edileceği belirtildi.

4 BİN KİŞİLİK KARARNAME

Peki kararnamenin kapsamı nasıl olacak? Öncelikle kararname rekor sayıda hakim ve savcıyı kapsaması bekleniyor. Sayının 4 bir dolayında olması neredeyse netlik kazandı. Yani 4 bin dolayında hakim ve savcının görev yerlerinde değişikliğe gidilecek.

 

BAZI İL VE İLÇE BAŞSAVCILARI DEĞİŞECEK

Kararname ile öncelikle yeni kurulan istinaf mahkemelerine görevlendirmeler yapılacak. İş yükü fazla olan mahkemelere ilave hakim yetkilendirilecek. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere savcı ve başsavcı vekili ve hakim takviyesi yapılacak. Pek çok il ve ilçenin başsavcının da kararname ile görev yerlerinin değiştirilmesi bekleniyor.

 

HSK’dan yayınlanan duyuru;

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince, Adli ve İdari Yargı 2020 yılı Ana Kararnamelerine ilişkin takvim 28 Şubat 2020 tarihinde ilan edilmiş olup, Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle oluşan olağanüstü şartlar dikkate alınarak, daha önce duyurulan Prensipler doğrultusunda, Kararname ve Müstemir Yetkiye ilişkin takvimin güncellenmesi ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Bu kapsamda, Adli ve İdari Yargı Ana Kararnamelerinin 15 Haziran 2020 Pazartesi gününe kadar ilan edilmesi planlanmıştır. Bölge adliye mahkemeleri ile bölge idare mahkemeleri ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde görev yapanların müstemir yetkilerinin 3 Temmuz 2020 Cuma gününe kadar, adli yargı ilk derece mahkemelerinde görev yapanların müstemir yetkilerinin ise 17 Temmuz 2020 Cuma gününe kadar ilan edilmesi planlanmıştır. Buna ilişkin takvim Ek 1 ve 2’de açıklanmıştır.

Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

 

Ek-1: Adli Yargı 2020 Yılı Ana Kararname ve Müstemir Yetkiye İlişkin Güncellenen Takvim 

 

Ek-2: İdari Yargı 2020 Yılı Ana Kararname ve Müstemir Yetkiye İlişkin Güncellenen Takvim

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads