• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bazı Avukatlık Hizmetlerinde Uygulanan KDV Oranı Düşürüldü

Bazı Avukatlık Hizmetlerinde Uygulanan KDV Oranı Düşürüldü

Adli yardım ve adli müzaheret kapsamındaki avukatlık hizmetlerinde uygulanan katma değer vergisi oranı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

Adalet Bakanlığınca yürütülen Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin (YRS) hedeflerinden biri olan adalete erişimin güçlendirilmesi kapsamında ‘Avukatlık hizmetlerinden ve adli yardım hizmetlerinden alınan KDV oranının yeniden belirlenmesi’ faaliyeti yer alıyor. Ayrıca İnsan Hakları Eylem Planı’nda (İHEP) da aynı konu ‘Maddi durumu yetersiz olan kişilere verilen adli yardım hizmetleri için avukatlardan alınan vergi oranının yeniden düzenlenmesi’ faaliyeti şeklinde bulunuyor. Resmi Gazetede yayınlanan karar ile YRS ve İHEP’te yer alan faaliyetler hayata geçmiş oldu.

İNDİRİM 1 ARALIK’TAN İTİBAREN UYGULANACAK

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda yer alan adli yardım ve adli müzaheret hükümleri kapsamında verilen avukatlık hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak. Karar, 1 Aralık 2021’den itibaren yürürlüğe girecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads