• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ankara Barosu Başkanlığı’ndan Genel Kurul Toplantısının Ertelenmesine İlişkin Basın Açıklaması

Ankara Barosu Başkanlığı’ndan Genel Kurul Toplantısının Ertelenmesine İlişkin Basın Açıklaması

Ankara Barosu Başkanlığı’ndan Genel Kurul Toplantısının Ertelenmesine İlişkin SON DAKİKA Basın Açıklaması

 

Baroların Genel Kurul resmi süreçlerinin başlamasından bir gün önce, Sağlık Bakanlığı’nın yazısı üzerine alındığı belirtilen İçişleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarihli “tavsiye” genelgesiyle, Ankara Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, 02.10.2020 tarih, 2020/76 sayılı kararıyla açıkça yasaya aykırı olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesine karar vermiştir.

 

Baroların genel kurullarının yalnızca usulleri değil, tarihleri de yasayla belirlenmiştir. 1136 sayılı kanunun 82. maddesi düzenlemesi açıktır. Yasal hüküm, önce tavsiye genelgesi ile, akabinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla çiğnenmiştir.

1593 sayılı Umumi İl Hıfzıssıhha Kanunu’nda Hıfzıssıhha Kurullarının genel kurul erteleme yetkisi bulunmamaktadır. Covid19 Salgını’nın Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2. maddesinde de kamu kurumları genel kurulları sayılmamıştır. Ayrıca ve açıkca öngörülmedikçe, yorum yapmak suretiyle genel kurula istisna getirilemez.

 

Türkiye’de ilk covid19 vakasının açıklandığı tarih olan 10 Mart 2020’den bu yana aradan geçen 206 günde; baroları parçalama kanunlarından düğünlere, siyasi partilerin kongrelerinden mitinglere ve açılışlara kadar hiçbir “etkinliği” ertelenmediği ülkemizde baro seçimlerinin ertelenmesi; tüm ideolojik duruşlardan bağımsız olarak, seçimde oy verme hakkına sahip bütün avukatların iradelerine teker teker ipotek koyulması anlamına gelmektedir.

 

Çoklu baro yasası ve yaklaşan TBB genel kurulu düşünüldüğünde hak arama hürriyetimizi sınırlayarak baroların genel kurullarından bir gün önce alınan bu kararın hangi saikle alındığını ve neye hizmet ettiğini anlamak çokta zor değildir.

Bu yasa dışı müdahaleye sessiz kalmayacağımızı, Ankara İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtığımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

ANKARA BARO BAŞKANLIĞI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads