• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Adliyede Bir Gün’ Başlığı İle Sosyal Medyada Video Paylaşımı Yapan Avukat İçin Karar Çıktı

‘Adliyede Bir Gün’ Başlığı İle Sosyal Medyada Video Paylaşımı Yapan Avukat İçin Karar Çıktı

‘Adliyede bir gün’ başlığı ile sosyal medyada video paylaşımı yaparak reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan avukat için ‘cezaya yer yok’ kararı çıktı.

Sosyal medya hesabından 2019 yılında ‘Adliyede bir gün’ başlığı ile video paylaşımı yapan avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında, reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Kendini savundu

Soruşturma çerçevesinde dosyaya cevap dilekçesi sunan avukat Kaçmaz, hakkında hangi eylemden ötürü reklam yasağı ile karşı karşıya kaldığının tarafına somut olarak bildirilmediğini, savunma hakkının zedelendiğini, sosyal medya hesabının kişisel bir sayfa olduğunu, hitap kitlesinin genç meslektaş ve hukuk öğrencilerinden oluştuğunu söyledi.

Suçlamaları kabul etmedi

Paylaşımlardaki amacının iş elde etme olmadığını kaydeden Kaçmaz, hesabında ‘Av.’ ibaresinin ve ofis adresinin bulunmadığını, reklam yasağına aykırı davrandığını kabul etmediğini belirtti.

Re’sen soruşturma açıldı

İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, hakkında re’sen soruşturma açılan Fatma Begüm Kaçmaz’ın paylaşımlarının, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’nca net olarak belirtilmediğini kaydetti.

Disiplin kurulu, Kaçmaz’ın sosyal medya hesabında somut herhangi bir paylaşımının görülmediğine kanaat getirerek Kaçmaz hakkındaki soruşturma ve kovuşturma kararının şekil ve usul açısından Avukatlık Kanunu 137’nci maddesine uymadığını belirtti.

‘Disiplin cezası verilmesine yer yok’ kararı

Reklam yasağı yönetmeliği maddesince Avukat Kaçmaz’a, Baro tarafından gönderilmesi gereken bir uyarı yazısı gönderilmediğini ve Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarına aykırı bir durum saptanamadığını gerekçe gösteren İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, Fatma Begüm Kaçmaz hakkında disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verdi.

İtiraz reddedildi

İstanbul Barosu’nun bu karara itirazı üzerine kararı inceleyen Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu’nca avukatların işlediği fiillerin disiplin hukuku yönünden bir aykırılık oluşturup oluşturmadığının soruşturma aşamasında tespitinin yapılması, disiplinsiz davranışların açıkça ortaya konulması gerektiğinin tartışmasız olduğu vurgulanarak, itiraz reddedildi.

İHA’nın haberine göre avukat Kaçmaz hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads