• DOLAR
  $1.895,76
 • EURO
  $0,3694
 • ALTIN
  $24.090,73
 • BIST
  $61,21
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 11. Büyükelçiler Konferansına Katıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 11. Büyükelçiler Konferansına Katıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 11. Büyükelçiler Konferansına katıldı. Konferansta bir konuşma yapan Bakan Gül, Türkiye’nin hem sahada hem masada çok daha güçlü bir devlet haline geldiği değerlendirmesinde bulundu. Büyükelçilerin de üzerlerine düşen görevi yerine getirdiğini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin taleplerini en güçlü şekilde dile getirdiğini anlatan Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin açıklandığını, Cumhuriyetin 100’üncü yılında güçlü yargı sistemin inşa etmenin çabası içerisinde olduklarını vurguladı. Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“Niteliklerine güçlü bir şekilde kavuşmuş bir yargı sistemini hep birlikte inşallah inşa etmenin çabası içerisindeyiz. Yargı sisteminin adalet doğruluk ve dürüstlük gibi değerler üzerinde yükselmesi için çabamız sürekli olacaktır. Bizler Avrupa Birliği süreci ile birlikte hazırladığımız bu belgeyi, Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz ne olursa olsun vatandaşlarımızın hak ettiğine inandığımız bir hukuk sistemine olan inancımızla biz bu belgeyi hayata geçireceğiz. Vatandaşlarımızın hak ettiği yargı sistemini el birliği ile kuracağız. Öncelikle hedef noktamız milletimizin ihtiyaçlarıdır.”

Bakan Gül, Yargı Etiği Bildirgesi’nin hazırlandığını, hakim ve savcıların uyması gereken etik ilkelerin belirlendiğini, bunun da yargının niteliğinin artırılması noktasında önemli gelişme olduğuna değindi. Yargıda Hedef Süre uygulamasının başarıyla sürdürüldüğünü anlatan Bakan Gül, hukuk yargılamalarında yüzde 92, ceza yargılamalarında yüzde 95, idari yargılamalarda ise yüzde 97 oranında hedef süreye uyulduğunu kaydetti. Yurt dışı temsilciliklerde yapılan işlemlerin aynı anda Türkiye’de de görülmesine yönelik düzenlemenin hayata geçirildiğini belirten Bakan Gül, nöbetçi noterliğin de yargı hizmetlerine katkı sunduğunu vurguladı. Bakan Gül, bu yıl itibarıyla başlayan elektronik tebligat uygulamasıyla 9 milyon 750 bin tebligatın elektronik ortamdan yapıldığını söyledi. İş uyuşmazlıklarındaki arabuluculuk uygulamasının başarı oranının yüzde 70 olduğuna değinen Bakan Gül, ticari uyuşmazlıklardaki arabuluculuğun başarı oranının yüzde 57’ye ulaştığı bilgisini verdi.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI GÜNCELLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bakanlığın yürüttüğü projelere de değinen Bakan Gül, “Yargı Reformunda da zikrettiğimiz insan hakları eylem planının güncelleme çalışmalarını yapıyoruz. Türkiye’de insan hakları konusunda bütün kurumlar bütün kuruluşlar hangi noktalarda eksiklikler var ya da daha iyi hangi düzeye çıkacak bu konularla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. AİHM içtihatları ya da Anayasa Mahkemesi kararları ya da uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Türkiye’deki insan hakları eylem planında yine hazırlıklarını tamamladıktan sonra kurum kurum yapılacak tüm işleri eylem planında ortaya koyacağız. Buda çok önem verdiğimiz başlıklardan birisi.” dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARININ INTERPOL ARAMALARINDAN ÇIKARILMASI KABUL EDİLEBİLECEK BİR DURUM DEĞİL

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini de anımsatan Bakan Gül, demokrasiyi, Anayasa’yı ortadan kaldırmak isteyenlerin bağımsız, tarafsız yargı önünde hesap verdiğini belirtti. Bu mücadele verilirken hukuktan hiçbir zaman taviz verilmediğini aktaran Bakan Gül, Türkiye’nin terörle etkin mücadele ettiğini söyledi. Terörle mücadelenin uluslararası alanda etkin iş birliği gerektirdiğine bildiren Bakan Gül, “Kırmızı bültenle aranan terör örgütü mensuplarının Interpol aramalarından çıkarılması kabul edilebilecek bir durum değildir.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads