• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası Kutlu Olsun

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası Kutlu Olsun

Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Asena Aslan Burak, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“10 – 16 Mayıs günlerini kapsayan hafta, Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir.

Bu haftanın amacı, engelli bireyler açışından toplumda farkındalık yaratabilmek ve toplumdaki bireylerin, engelli bireyler ile empati kurmasını sağlamaktır.

Gerek dünyada gerekse    ülkemizde engelli bireyler için yasal, anayasal düzenlemeler yapılmış, devletler birçok uluslararası sözleşmelere taraf olmuş ve bu sözleşmeleri iç hukuk normu haline getirmişlerdir. Elbette devletlerin ve devletimizin engelli bireylerin hak ve gereksinimlerini yasal anlamda   teminat altına alması önemlidir ancak yasalarla teminat altına alınan bu hakların gerek idari gerekse adli hiçbir zorlukla karşılaşmadan engelli bireyler tarafından kullanılabilir olması zaruridir, zira haklar herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanılabiliyorsa vardır.

Engelli bireylerin yaşadığı sorunların ortadan kaldırılması sadece bir sağduyu, vicdan meselesi değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir.

Engelli bireyler açısından uygulanan istihdam politikaları engelli bireylerin “işçi “olabilmeleri  yönünde bir anlayışla ve yeterli olmayan düzeyde yürütülmektedir  ancak engelli bireylerin “iş veren” olmasını amaç edinen bir istihdam politikası yürütülmemekte ve engelli bireylerin işveren olmalarının önü açılmamaktadır.

İstihdam zorunluluğunu yerine getirmeyen işverenlere kesilen cezalar, caydırıcılıktan uzaktır ve engellilerin istihdamı için etkin bir şekilde uygulanmamaktadır.

Kamu başta olmak üzere özel sektörde de engelli bireylerin sosyal hayatta var olabilmeleri için, yapıların ve çevre düzenlemelerinin, yolların yasalar gereği engelli bireylerin haklarını kullanabilecekleri standartta yapılması gerekmektedir. Ancak uygulamada engellilere tanınan haklara ilişkin yasaya ve mevzuata aykırı olarak yapılan yapılar,çevre düzenlemeleri ve yollar bakımından engelli bireylerin haklarının ihlali nedeni ile kesilen para cezaları da yeterli ve caydırıcı değildir.

Engelli bireylere gerekli olanak sağlanırsa topluma her birey kadar faydalı olabilirler.Bu durumu paralimpik olimpiyatlarda da sıkça görüyoruz.Engelli bireylerimiz gerekli desteği ve ortamı buldukları taktirde her bir birey gibi başarılı olabilmektedirler.

Engelli bireyleri eğitimsiz, ilgisiz, sevgisiz ve işsiz bırakmamak, haklarını engelsiz bir şekilde kullanmalarını temin etmek onlara sağlayacağımız en büyük destektir.

Engelli bireylerin insan onuruna yakışır bir şekilde toplumun içinde harmanlanarak yaşamını sürdürdüğü, iş, aile, eğitim ve her türlü alanda var olduğu bir toplumsal yaşama ulaşmak ümidi ve toplumda bu konuda farkındalıkların artacağı inancı ile “Engelliler Haftası” kutlu olsun.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads