• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Zabıt Katipliği Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zabıt Katipliği Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle mülakata kalan arkadaşları tebrik ederim, kalamayan arkadaşlara da geçmiş olsun dilerim. Önümüzdeki mülakata ve bundan sonraki mülakatlara girecek arkadaşlar için bir yazı hazırladım. Umarım faydalı olur.

Zabıt Katibi Mülakatında sorumlu tutulacağınız konular yönetmelikte şöyle belirtilmiştir;
1) Genel kültür: 20 puan
2) Mesleki bilgi: 40 puan
3) Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi: 20 puan
4) Kişinin konuyu kavrama ve anlama yeteneği: 20 puan

Zabıt Katipliği Mülakat Soruları Nelerdir ?
Yukarıda da görüldüğü üzere, belirtilen konuların hepsi kendi içinde çokça soru üretilebilecek büyük bir havuz niteliğindedir. Genel kültür, ucu bucağı olmayan denizdir. O yüzden her şeyi bilmenin, tüm konulara hakim olmanın imkanı yoktur. Bu yüzden arkadaşlar, özellikle ”ilk”lerin arasında boğulmayın. Zabıt katibi adayı ve Türk vatandaşı olarak, zaten bilmeniz gereken konulara çalışmanız kafidir. Mesela mesleki bilgi maddesine örnek olarak; zabıt katibinin görevleri, zabıt katibinin tutması gereken defterler, yüksek mahkemeler, mahkeme çeşitleri ve görevleri, adli terimler her mülakatta çıkması kuvvetle muhtemel sorulardır.

Genelgeler ve kongreler de çok sık karşılaşılan sorulardır. Bunları bilmeniz gerekir. Ancak, bir hukukçu gibi hukuksal tüm konulara hakim olmanızın imkanı yoktur. Kitaplar ve notlar arasında boğulmayın dememin sebebi de budur. Bunların yanında yaşadığınız yer ve memleketinizle ilgili sorular gelebilir. Nereli olduğunuza verdiğiniz cevaptan sonra örneğin; o ile komşu iller, o ille özdeşleşmiş ünlü bir sima veya bir yapı sorulabilir.

 

Zabıt Katibi Mülakatında Püf Noktalar
Arkadaşlar her komisyonun belli bir soru tarzı ve çizgisi vardır. Genellikle bu çizginin dışına çıkmazlar. O yüzden mülakat tarihiniz veya saatiniz geç olsa bile, erkenden gidip sizden önce çıkan adaylardan ne tür sorular sorulduğu yönünde bilgi almak faydanıza olacaktır.
Mülakatta genelde üç veya dört komisyon üyesi bulunur. Sınava girmeden önce bulunduğunuz yerin tam ismini, üyelerin isimlerini ve unvanlarını mutlaka öğrenin. Mülakat odası öyle sanıldığı gibi içeride buz gibi bir havanın estiği bir yer değildir.

 

İçeri girdiğiniz zaman sizden kendinizi tanıtmanız istenir, sonra sırayla komisyon üyeleri yukarıda bahsettiğim konulardan birer ikişer soru sorarlar ve mülakat biter. Hepsi bu kadar. Bilemediğiniz soruya ”bilmiyorum veya bilemedim efendim” diyebilirsiniz. ”Anımsayamadım” gibi, sanki biliyormuş da aklına gelmiyormuş havası yaratacak, yapmacık kelimelerden kaçının. Ellerinizi öne veya arkaya bağlamayın. Jest ve mimiklerinizi, aşırıya kaçmadan kullanmanızda bir sakınca yok.

Herkese iyi çalışmalar ve başarılar.

 

Enver KASAPÇI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads