• DOLAR
  $1.263,59
 • EURO
  $0,3872
 • ALTIN
  $17.148,24
 • BIST
  $76,26
Yargıtaydan İş Yeri Hastalığı Mobbinge Ölçüt

Yargıtaydan İş Yeri Hastalığı Mobbinge Ölçüt

Hukuk bürosu çalışanı, iş sözleşmesinin işverence haksız şekilde feshedildiği iddiası ile kıdem ve ihbar tazminatı davası açtı ayrıca davacı çalışan, işverenin kendisine son yıllarda kötü muamelede bulunduğunu, görevi dahilinde olmayan işlerin yaptırıldığını, aşağılandığını, azarlandığını, hakarete, cinsel içerikli konuşmalara maruz kaldığını ileri sürerek kendisine mobbing uygulandığı gerekçesi ile manevi tazminat talebinde bulundu.


İstanbul 12. İş Mahkemesince davacı kadın haklı bulundu, kıdem ve ihbar tazminatına ve çalışanın mobbinge muruz kaldığına karar verilerek davacı lehine manevi tazminata hükmedildi.

Dosya temyiz edildi ve “Görüleceği üzere işçi, bir taraftan diğer işçiye, diğer taraftan işverene karşı korunmaktadır. İşçinin anlattığı mobbing teşkil eden olayların tutarlık teşkil etmesi, kuvvetli bir emarenin bulunması gerekmektedir. Kişilik hakları ve sağlığın ağır saldırıya uğraması mobbingin varlığının tartışmasız kabulünü doğurur. Öte yandan ispat kurallarının zorlanan sınırları usul hukukunda yeni arayışlara yol açmıştır. ‘Emare’ işte bu anlayışın bir sonucudur. Olayların tipik akışı, tecrübe kuralları göz önüne alındığında verilecek sonuçla ispat gerçekleşir” gerekçesi ile Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından yerel mahkeme kararı bozuldu.

Yargıtay ilamında tanık beyanlarının doğrudan görgü ve bilgiye değil, davacının söylemlerine dayalı olduğu, beyanlarda sistematik bir baskı durumunun da ortaya konmadığı ve bu durumda mobbingin ispatlandığının kabul edilemeyeceğinin vurgulandığı, tanık beyanlarının kişilik haklarına saldırı eylemini ispatlamada da yetersiz olduğuna, bu konuda dosyada başka somut delilin de bulunmadığına karar verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads