• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yargıtay’a Yapay Zeka Tabanlı Yeni Sistem

Yargıtay’a Yapay Zeka Tabanlı Yeni Sistem

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 2021 yılı değerlendirme toplantısında, yapay zeka tabanlı yeni bir sistem üzerinden emsal ve güncel kararların yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak adli kaliteyi yükseltmeye çalıştıklarını anlattı. Yapay zeka sisteminin 2023 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Akarca, 2020 yılının sonunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında devreden dosya sayısının 203 bin 632 iken, 2021 yılı sonunda bu rakamın 96 bin 825 olduğunu kaydetti. Ceza dosyalarında birikmiş iş yükünün yarı oranında azaldığını aktaran Akarca, 2021 yılında hukuk daireleri tarafından 148 bin 990, ceza daireleri tarafından 213 bin 442 olmak üzere toplamda 362 bin 432 karar verildiğini anlattı.

FETÖ’NÜN YÜKSEK YARGI YAPILANMASI İLE MÜCADELE

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 2021 yılı değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan yüksek yargı üyelerine yapılan işlemlerle ilgili olarak da rakamlar paylaşıldı. Bu kapsamda, “FETÖ’ye üye olma” suçundan toplam 196 yüksek yargı eski mensubu hakkında işlem yapıldı. Bu yargılamalardan 169’u mahkumiyetle sonuçlanırken, 10’u beraat, 12’si takipsizlik ve 2’si birleştirme kararı ile sonuçlandı. Geriye kalan 3 kişi hakkında da yargılamalar halen sürüyor. Toplamda 176 dosya Ceza Genel Kuruluna gönderilirken, bu dosyalardan 76’sı hakkında verilen kararlar kesinleştirildi.

2023’DE YARGITAY’A YAPAY ZEKA TABANLI YENİ SİSTEM

Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi gereği 2015 yılından itibaren tüm kararları kamunun erişimine ve denetimine açtıklarını hatırlatan Akarca, “Bu uygulamamız halen devam etmektedir. Ancak, altı milyonu aşkın karar arasından halkın ve hukukçuların güncel ve yol gösterici değeri yüksek kararları tespit etmesinde zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle, yapay zeka tabanlı yeni bir sistem üzerinden emsal ve güncel kararların yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak adli kaliteyi yükseltmeye çalışıyoruz” dedi. Yargıda çağ açacak sistemle ilgili olarak ihale başvuruları tamamlanırken, çalışmaların personel eğitimleri dahil 2023 yılında tamamlanacağı bildirildi.

24 DAİRE HEDEFİNE ULAŞILDI

Yargıtay’ın yeni yerleşkesiyle ilgili bilgiler paylaşan Akarca, Bölge adliye mahkemelerinin Temmuz 2016’da faaliyete geçmesi nedeniyle Yargıtay’ın yeniden yapılandırma sürecine girdiğini söyledi. Akarca, Yargıtay’da 24 daire hedefine ulaştıklarından bahsederek, 200 üye hedefine doğru gidildiğinden bahsetti.

Dosya sayısının azalmasına bağlı olarak geçtiğimiz yılın Haziran ayında 205 Tetkik Hakiminin ilk derece mahkemelerine görevlendirildiğini belirten Akarca, bu şekilde Yargıtay Tetkik Hakimi sayısının yüzde 20 oranında azaldığını bildirdi. Akarca ayrıca, Yargıtay’daki güncel üye sayısının 367 olduğunu ifade etti.

“12 YIL SINIRLAMASI KALDIRILMALI”

Yargıtay üyelerinin görev süresinin 2016’da yapılan bir düzenlemeyle 12 yıla indirildiğini belirten Akarca, bu düzenlemenin kaldırılması gerektiğini kaydetti. Akarca, mevcut yasal durumun devamı halinde, Birinci Başkanlık, Başsavcılık, Daire Başkanlığı gibi Yargıtay’daki önemli temsil ve yönetim makamları için yapılacak seçimlerde ciddi zorluklar yaşanacağını vurguladı.

GÖRÜLME SÜRELERİ İNDİRİLDİ

Ceza dairelerinin ortalama görülme süresinin 2020’de 424 gün iken 2021’de 341 güne indiğini belirten Akarca, Hukuk daireleri bakımından 2020’de 459 gün olan bu sürenin, 2021’de 164 güne düştüğünü bildirdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads