• DOLAR
  $1.997,0800
 • EURO
  $0,5844
 • ALTIN
  $32.225,6500
 • BIST
  $120,0200
Yargıtay Başkanlığı, Öğretim Üyesi Alımı İçin İlan Yayınladı

Yargıtay Başkanlığı, Öğretim Üyesi Alımı İçin İlan Yayınladı

Yargıtay Başkanlığı, Yargı Etiği Danışma Kurulunda görev alacak öğretim üyesi seçimine ilişkin ilan yayınladı.
İlanın tüm detayları…

Konu: Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 8.12.2017 tarihinde kabul edilen Yargıtay Yargı Etiği İlkeleri’nin “KISIM III, IV. Yargı Etiği Danışma Kurulu” başlıklı maddenin 1’inci fıkrasına göre oluşturulan Yargı Etiği Danışma Kurulunda görev yapacak öğretim üyesinin seçimi yapılacaktır.

Seçimi yapacak kurul: Yargıtay Yargı Etiği İlkeleri’nin “KISIM III, IV. m.1/2” ile Yargı Etiği Danışma Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Karar’ın m.9/5 hükümleri uyarınca, oluşturulacak Kurulun daha önce seçilmiş üyeleri tarafından seçim yapılacaktır.

Son başvuru tarihi: 22.1.2021

 

Seçilecek öğretim üyesinin nitelikleri: Yargı Etiği Danışma Kurulu Çalışma Usul ve  Esasları Hakkında Karar’ın “Kurul’a seçilecek öğretim üyesinin nitelikleri” başlıklı 7’nci maddesi aşağıdaki şekildedir:
“(1) Kurul’a seçilecek öğretim üyesinin, etik alanında bilimsel nitelikte eser yazmış ve üniversitelerin etik kurullarında daha önce görev almış olması zorunludur.

(2)Bilimsel eser kapsamına, doktora tezi, uluslararası ve ulusal alan endekslerinde taranan dergilerde yayımlanmış makale, bilimsel kitaplar ile benzeri akademik özelliği olan kitap bölümleri dâhildir. Diğer makaleler, editöre mektup, kitap kritiği, deneme, hikâye, anı, roman, internetteki blog yazıları gibi çalışmalar “etik alanında bilimsel nitelikte eser” olarak kabul edilmez.
(3) Öğretim üyesinin etik alanında yazdığı bilimsel nitelikte eser veya eserler ile üniversitelerin etik kurullarında daha önce görev yaptığına dair belgeler Sekretarya tarafından arşivlenir.”
Ayrıca, Yargı Etiği Danışma Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Karar’ın 9’uncu maddesinin 5’inci fıkrasına göre, “Gerekli koşulları taşıyan adayların, eserleri, kıdemleri, görev aldıkları projeler, çalıştıkları kurumlar, yabancı dilde yazılmış eserlere ulaşma kabiliyetleri ile Kurul çalışmalarına sağlayacakları diğer katkılar dikkate alınarak” öğretim üyesinin seçiminin yapılacağı öngörülmüştür.

Başvuruların yapılması: Yargı Etiği Danışma Kurulu üyeliği başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin yukarıda belirtilen şartları taşıdıklarını gösteren belgeler ile birlikte en geç 22 Ocak 2021 tarihine kadar posta ile müracaat etmeleri ilânen duyurulur

Başvuru yapılacak posta adresi:
Yargıtay Genel Sekreterliği, Vekâletler Cad. No:1, Bakanlıklar/Ankara

İletişim:
Dr. Mustafa Saldırım, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı
Tel:0.312.4160062-63.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız