• DOLAR
  $1.765,0000
 • EURO
  $0,5351
 • ALTIN
  $30.326,5100
 • BIST
  $109,7800
Şahin KILIÇ
Şahin KILIÇ
buemail-gizlidir@adaletmedya.net
WhatsApp En Kısa Sürede Çark Edecek!
 • 15 Ocak 2021 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Son günlerin en çok tartışılan konusu olarak dünya gündeminde geniş yankı uyandıran WhatsApp’ın son sözleşmesine ilişkin Yeni Medya Hukuku Uzmanı Şahin Kılıç, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıç, sözleşmenin 3’üncü dünya ülkelerinin egemenlik haklarına bir saldırı niteliği taşıdığını belirterek, “Facebook şirketi için kişisel bilgilerin kullanıma açık hale gelmesi bir hak ihlalidir. En kısa sürede resmi bir açıklama yapılarak sözleşmeyi WhatsApp kendi eliyle feshedecektir” dedi.

Küresel anlamda büyük ses getiren WhatsApp Sözleşmesi, hukuk camiasından birçok ismin de tartıştığı gündem başlıkları arasında yer aldı. Bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yeni sözleşmeyi ve veri paylaşımı kurallarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeyenlerin telefonlarından uygulamanın silineceği uyarısı yapıyor. Bu durum hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında kullanıcıların WhatsApp uygulamasını silme kampanyasına katılmalarına yol açtı. Uygulamayı kullanmama kararı alan birçok kişinin ise yeni adresi Signal oldu. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Yeni Medya Hukuku Uzmanı Kılıç, WhatsApp’ın demokrasiye ve insan haklarına aykırı bir sözleşme için düğmeye bastığına dikkati çekerek, “WhatsApp’ı sadece vatandaş değil birçok siyasi erk de kullanıyor, buradan ülkenin sırlarının ele geçirilme riski de var. Vatandaşların uygulamayı terk etmesi ile WhatsApp’ın popülerliğini kaybedecek. Bu da sözleşmenin feshini beraberinde getirecek” diye konuştu.

“DEVLETİN BİLE MAHKEME KARARI OLMADAN ERİŞEMEDİĞİ VERİLERE WHATSAPP ERİŞEBİLECEK!”

Devletin bile mahkeme kararı olmadan erişemediği verilere uygulamaların artık rahatlıkla eriştiğine dikkat çeken Kılıç şunları söyledi: “WhatsApp görüntüleri ve belgeleri uzun süre saklayacak. Aynı fotoğraf kim tarafından kaç kişiye gönderilmiş? Bu ortak çevre kimlerden oluşuyor? Bir profil gruplandırması yapabilecek.”

WhatsApp son sözleşmesi ile resmen kullanıcılara ‘Kimin kiminle nasıl bir paylaşım içerisinde olduğunu ve bu sosyal ilişkinin detaylarını ben bileceğim’ demek istediğinin altını çizen Kılıç, “Bu konuda yetkili kurumlar tarafından bu hafta içerisinde gerekli adımların atılması gerekiyor. WhatsApp’ı sadece vatandaş değil birçok siyasi de kullanıyor, buradan ülkenin gizli sırları ile bilgilerinin ele geçirilme riski de var. Vatandaşın uyanık olup, sözleşmeyi imzalamaması gerekiyor. Milyonlarca kullanıcının özel verilerini içeren bu kararlara resmi bir temasla cevap verilmeli” ifadelerini kullandı.

 

KILIÇ: TERCİHİM ŞİMDİLİK SİGNAL UYGULAMASI

ElonMusk’ın da önerdiği Signal uygulamasının gizlilik açısından güvenli bir haberleşme platformu olduğunu dile getiren Kılıç, sözlerine şöyle son verdi:

“Benim tercihim, ‘Signal.’ Çünkü kullanıcı sözleşmesine baktığımızda kişisel verilerin kullanılmaması için özel maddeler yer alıyor. Bu da uygulamaya olan tercih yoğunluğunu artırmak için önemli bir koşul. Ayrıca Türk yazılımcıların hayata geçirdiği yerli uygulama BİP’in de WhatsApp sözleşmesi skandalı üzerine adeta kullanıcı patlaması yaşadığını söyleyebilirim. Sadece Google Play Store üzerinde 962 bin 50 kullanıcıya ulaştığı görülen BİP’in indirme rakamlarını açıklamayan AppStore’da da bir o kadar kullanıcısı olduğu düşünülüyor. Ama buna karşı az önce de belirttiğim üzere sözleşme koşullarının özel haklara en uygun uygulaması Signal. Bu nedenle vatandaşımızın bu önerimi dikkate alarak sözleşmeyi incelemesi gerektiği düşüncesindeyim. Zaten şartları gördüğünde vatandaş da tercihimin haklılığını görecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız