• DOLAR
  $1.263,59
 • EURO
  $0,3872
 • ALTIN
  $17.148,24
 • BIST
  $76,26
Vakıf Bankası Yönetimi’ne Tepkiler Çığ Gibi Büyürken, İhalenin Tüm Ayrıntıları

Vakıf Bankası Yönetimi’ne Tepkiler Çığ Gibi Büyürken, İhalenin Tüm Ayrıntıları

ADALET MEDYA ÖZEL HABER

Adalet Bakanlığı Personelleri tarafından uzun süredir merakla beklenen banka promosyon ihalesine ilişkin yaşanan son gelişmeler neticesinde promosyon teklifini üzüntüyle karşılayan memurlar, sosyal medya üzerinden dev bir boykota başladı. Nitekim Vakıf Bankası Yönetimine gelen tepkilerin çığ gibi büyümesiyle, twitter’da bir araya gelen memurlar “#vakifbank” ve “#20BinSeninOlsunVakıfBank” tag’leriyle başlatmış oldukları etkinlik kısa sürede Türkiye Gündeminde yerini aldı.

 

Promosyon İhalesine ilişkin yaşanan tüm sıcak gelişmeleri başka yerde bulunmayan tüm detaylarıyla birlikte özel haberimizde sizler için toplayıp, derledik.

İhale öncesi sosyal medyada bir araya gelen bakanlık personelleri, promosyon görüşmeleri öncesinde düzenlenen  “#AdaletİçinRekorPromosyon” , “#Adaletse35BinleBaşla” , “#Adaletİçin50Bin” tag’leriyle açılan etkinliklerde ülke ve hatta dünya gündeminde ilk sıralara ulaşarak ulusal düzeyde ses getirmeyi başarmıştı. Hatta sosyal medyada yoğun katılım ile gerçekleşen bu etkinlikler üzerine Adalet Bakanlığı’nda uzun süredir görev yapan ve kuruma yıllarını veren deneyimli personellerce “ADALET BAKANLIĞI PERSONELLERİNİN İLK KEZ BU KADAR ETKİLİ ve BİR ARADA GÖRDÜKLERİNE ŞAHİT OLDUKLARI”na dair çeşitli yorumlar gelmiş, gerek Adliye Personelleri gerekse Cezaevi Personelleri olmak üzere camianın bir arada olduğunu görmekten onur ve gurur duyulduğu ifade edilmiştir.

NOT: Adalet Sendikası Genel Merkezi’nin her ne kadar yapmış olduğu etkinliğe destek vermemize rağmen “Adalet Medya Yönetimi”ne bir teşekkürü dahi çok gören ve nezaketten yoksun bir anlayışla hareket ettiklerini görmüş olsakta; Adalet Bakanlığı Personellerinin menfaatlerinin her şeyin üzerinde olduğuna dair inancımız ve Adalet Bakanlığı personelleri için yapılan değerli çalışmaların asla göz ardı edilemeyeceğini onlar sendika olarak bilmezken, bizim ise bu şiar ile yönümüzü belirlediğimizi ifade ederken,  işbu sebeple kişisel problemleri bir kenara bırakıp  Adalet Medya Yönetimi olarak  Adalet Sendikası’nın “İhale Promosyonu”na ilişkin yapmış olduğu faydalı çalışmaları objektif olarak sitemizde yer vermeyi camia adına bir borç biliriz.

İHALE ÖNCESİ YAŞANAN SICAK GELİŞMELER

Adalet Çalışanları Sendikası, promosyon ihalesine dair gözlemci olarak katılmak istediklerine ilişkin Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na yazı göndermişti. Sürecin daha şeffaf işlemesi adına ihale toplantı saatinde orada olacaklarını belirten Adalet Sen Yönetimi toplantı öncesi yayınladıkları “Değerli meslektaşlarımız. Adalet Bakanlığı banka promosyon görüşmeleri bugün saat 14:30’da başlayacaktır. Her ne kadar gözlemci olarak katılma talebimize net bir cevap verilmese de gözlemci olarak katılmak üzere orada olacağız!!” mesajıyla katılımcı olmak için hazır olduklarını yenilediler. Ancak promosyon ihalesine katılım talepleri reddedildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Adalet Sen Genel Başkan Yardımcısı Gökhan ÖZKAN “Yetkili olduğumuz HSK Banka Promosyon görüşmelerine tüm sendika temsilcileri katılmış ancak yetkil ve etkisiz sendika BMS bu gün Adalet Bakanlığında ADALET SEN ‘in promosyon görüşmelerine gözlemci olarak dahi katılmasını engellemiştir. HSK görüşmelerine katılmadık diyerek de kendilerini inkar etmişlerdir. Sizi yargı çalışanlarının vicdanına havale ediyorum. Sizin şeffaflık anlayışınız işte budur. Bu kadardır.” derken, Bakanlık binası önünde Adalet Sen Yetkililerince yapılan videolu açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

PROMOSYON İHALE TOPLANTISINDA NELER YAŞANDI?

Adalet Bakanlığı yetkileri tarafından 13 kamu ve özel banka ihale için davet edilmişti.  Bakanlıkça açıklandığı üzere 19.08.2022 günü,  saat 14:30’da Adalet Bakanlığı Banka Promosyon İhalesi görüşülmek üzere taraflar bir araya geldi. Görüşmede memurları temsil etmek için Büro Memur Sen yetkilileri ihaleye katılım sağladı.  İhaleye Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bank, Akbank, ING Bank, Anadolu Bank, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası katılmazken, katılan bankaların verdiği tekliflere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

HANGİ BANKA NE KADAR TEKLİF VERDİ?

Vakıfbank 18.100 TL,

Yapı Kredi Bankası 10.800 TL,

Deniz Bank 7.500 TL,

QNB Finansbank 4.788 TL,

Garanti Bankası 3.000 TL teklif sundu.

Geçilen 2. turda en yüksek teklifi sunan Vakıf Bank, ilk olarak sunmuş olduğu 18.100 TL’lik miktarı 2.000 TL artırmak suretiyle 20.100 TL’ye yükseltti. Ancak tarafların yaptığı görüşmelerde bu miktarda anlaşılamaması sonucu ihale komisyonunca yeni bir tarihte toplanmak üzere ihale ertelendi.

ÇOK KONUŞULAN İHALE SONRASI KİM NE DEDİ?

Ceza İnfaz Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (CİPDER), göstermiş olduğu hızlı reaksiyon ile promosyon teklifinin beklentilerin uzağında olduğu ve hayal kırıklığına uğranıldığına ilişkin basın açıklamasında bulunarak konuya ilişkin Adalet Bakanımız Sn. Bekir Bozdağ’dan randevu talebinde bulunulduğunu ifade etti.

Ceza İnfaz Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (CİPDER)’den Basın AÇIKLAMASI

 

CEZA ve TEVKİFEVLERİ MEMURLARI DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

CTEM-DER Genel Başkanı Mustafa BALIK, konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada Vakıfbank Yönetimi’nin vermiş olduğu düşük teklife tepki göstererek “Adalet Bakanlığı personelleri bu ülkenin en fedakarlarıdır. Yargının ve cezaevlerinin yükünü çeken memurlar için kardan zarar ederek promosyon tutarı yükseltilmelidir. Öz sermeyenizden değil kardan zarar vereceksiniz. Adalet Bakanlığı personelinin tepkisi sert olur. Maaş Promosyonu teklifinizi bir gözden geçirin. Vakifbankası,  Adalet Bakanlığı promosyon ihalesine teklifiniz vicdani olsun, 2023, 2024 ve 2025 yılı ödenecek olan maaşı GÖZETİN. Ayrıca Vakıfbank’ın Rekabet Kurumunca 2011’de yapılan bir soruşturmada bankalarla rekabeti bozucu nitelikte anlaşma yaparak banka promosyonu anlaşmalarında usulsüzlükler yaptığı için para cezası uygulandığı ortaya çıktı.” şeklinde ifadelere yer verdi.

 

TÜRK BÜRO SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Türk Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, personelin beklentilerini karşılamayan ve üzüntüyle karşılanan promosyon ihale görüşmeleri sonrası yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

ADALET ÇALIŞANLARI SENDİKASI’NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Adalet Sendikası Yönetimi Genel Başkanı Niyaz Dülger yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Süreç neden şeffaf bir şekilde değil de kapalı kapılar ardında yürütüldü? Toplantıda diğer sendika ve dernek temsilcilerinin gözlemcilik talepleri neden engellendi? Görmemizin, duymamızın , bilmemizin istenmediği gerçekler mi var?  Toplantıya katılan Malum-sen yöneticisi tarafından 20.000TL çok iyi rakam üstünü beklemek hayal olur sözleri söylendi mi, söylenmedi mi ? Şayet söylendi ise bunu söyleyen şahsa tavsiyemiz şahsi beklentilerini kendisine saklamasıdır. İhale devam ederken ve mevcut rakamlar telaffuz edilirken neden masayı terk etme cesareti gösterilemedi ? 5-İhale bittikten sonra neden koşar adımla toplantı salonundan uzaklaşıldı. Şayet bu kaçış mahçubiyet duygusundan kaynaklandı ise yine saygı duyacağız. 6-Hsk’daki temsilci toplantıya katıldığı halde neden “biz HSK’da toplantıya katılmadık” diyerek algı yapıldı? Son olarak; Yüz binlerce yargı çalışanını yine şaşırtmanız, gerçek yüzünüzü herkese gösterdiniz. Bunlardan dolayı da size teşekkür ediyoruz!” dedi.

MİL BÜRO SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Manevi, İlkeli, Liyakatli Sendikacılık anlayışını gaye edinen Mil Büro Sen Yönetiminden Genel Başkan Yardımcısı Adem Turan, gündeme ilişkin yapmış olduğu açıklamada; “Adalet Bakanlığı maaş promosyon ihalesinde 3 yıl için 20100 TL teklif edilmiştir.Bunu kabul edilemez bir teklif olarak görüyoruz. Bu şekilde neticelenmesi halinde ihalenin iptali için dava açacağız! Tüm haksızlıklara karşı alternatif var Mil-Büro Sen var!” ifadelerinde bulundu.

BÜRO MEMUR SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

İhale Promosyon görüşmelerine katılım sağlayan ve toplantı sonrası Adalet Bakanlığı Personellerinin tepkisini çeken Büro Memur Sen Genel Merkezince yapılan basın açıklamasında her ne kadar “Önceki ihale süreçlerinde haksızlığa sebep olan durumların ortadan kaldırılması için mücadele eden Büro Memur Sen, talep toplama şartnamesinde %10’luk kotanın kaldırıldığı, ihale süresinin 3 yıla indirildiği, Tüm Adalet Bakanlığı personeline tek seferde eşit miktarda ödenecek şekilde ihale yapılmasını sağlayarak büyük bir başarıya imza attı. Yetkisiz ve etkisiz sendikaların süreci bulandırmaya yönelik haber, sosyal medya manipülasyonu ve algı yönetimine Adalet Çalışanlarının itibar etmeyeceğine dair inancımız tamdır” şeklinde bir açıklama yapmış ise de, bu açıklamaların sosyal medyada yapılan yorumların çoğunda görüleceği üzere yeterli ve tatmin edici gelmediği ve Adalet Bakanlığı Personellerinin vicdanını rahatlatmadığı, aksine tepkilerin odağında oldukları açıkça gözlemlenmektedir. 

BÜRO İŞ SENDİKASI’NDAN AÇIKLAMA

Büro Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Alay HAMZAÇEBİ, promosyon ihale görüşmelerinin sonuna kadar takip ettiklerini ifade ederek şu şekilde konuştu; “Büro iş sendikası olarak Adalet bakanlığı promosyon görüşmesini sonuna kadar takip ettik. En son fiyat 20 bin 100 TL. İmzalar atılmadı. Üzerine pazarlıklar daha üst düzeyde devam edecek. Mevcut rakama göre durum iç açıcı değil.

PROMOSYON GÖRÜŞMELERİ SONRASI VAKIFBANKASI’NA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Tüm bu gelişmeler ve sıcak gündem sonrası verilen teklifin personelinin beklentilerinin çok altında olması ve vicdanları zedelediği hissiyatıyla sosyal medyada bir araya gelen Adalet Bakanlığı Çalışanları, ihale görüşmeleri tamamlandıktan sonra hızlı bir reaksiyon göstererek Vakıf Bank Yönetimine tepki gösterdi. Sosyal medya platformu twitter’da “#vakifbank” etiketiyle başlatılan etkinliğe  promosyon görüşmelerinde verilen teklifin “20.100 TL” olduğu gerçeğinin yayılmasıyla birlikte tepkiler çığ gibi büyüdü. Promosyon görüşmeleri henüz sıcakken ve üzerinden saatler geçmeden anında tepki gösteren personeller, “#20BinSeninOlsunVakıfbank” ile yeni bir tag açarak Türkiye Gündemine yine farklı bir konu kattı.

 

Boykot büyüdükçe büyüdü, saatler içerisinde kamu personeli Vakıf Bankası’ndan kullanmış olduğu kredi kartı hesabı, altın hesabı, borsa hesabı ve KMH gibi ek hesaplarını bir anda dondurarak kapatma talebi oluşturdu. Bunlarla da yetinmeyen personeller tepkilerini açıkca ifade etmek için otomatik ödeme talimatları ve Bireysel Emeklilik Sistemi üyeliklerini de iptal etti.

Kapatma ve dondurulma talebi oluşturulan hesapların sayısı düşünüldüğünde; toplandığında yüksek işlem hacminden bir anda mahrum kalacak Vakıf Bank Yönetimi’nin bu durumu nasıl karşılayacağı merak ediliyor. Ayrıca ülke gündemine bir anda olumsuz yorum ve boykot ile adı anılan Vakıf Bankası’nın diğer kamu ve özel bankalara karşı prestij kaybı yaşadığı gerçeği gözler önündeyken, 2. promosyon ihale görüşmelerinde banka teklifinin ne yönde olacağı personeller tarafından yakın takipte…  

BOYKOT SONRASI DİKKAT ÇEKEN GELİŞME

Vakıf Bankası’nın borsa hissesi gün içerisinde 4,79  üzerinden işlem görmesine rağmen, sosyal medyadaki tepkiler sonunda hisselerin gerileyerek 4,66 seviyelerine düşmüş olması dikkatlerden kaçmadı. 

Adalet Medya Yönetimi olarak mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan personellerin yüzünü güldürecek daha iyi bir teklifin gelmesi akabinde promosyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasını temenni ederiz. 

 

Bu haliyle promosyon teklifini üzgün karşıladıklarını ifade eden yüzlerce personel, teklifin yükseltilmemesi akabinde doğacak mağduriyet sonucu bankayı daha aktif bir şekilde boykot edeceklerini ifade ederken, bankanın iletişim bölümünden çok sayıda kişi tepkisini ifade ettiğini yazışmaları, boykota ilişkin söylemlerini ve tepkisini sosyal medyadan paylaştı.  Bu etkileşimler sonrası “vakifbank” etiketi bir anda Türkiye Gündeminde yerini aldı.  İşte bankaya karşı başlatılan boykot ve tepkilere ilişkin bazı sosyal medya iletileri…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konunun takipçisi olarak sıcak gelişmeleri sizler için takip etmeye devam edeceğiz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads