• DOLAR
  $1.787,6700
 • EURO
  $0,5424
 • ALTIN
  $30.627,4200
 • BIST
  $110,5400
Uygulama Geliştiricisinden Facebook’a Ağır Darbe: Milyonlarca Dolar Tazminat Ödeyecek

Uygulama Geliştiricisinden Facebook’a Ağır Darbe: Milyonlarca Dolar Tazminat Ödeyecek

Facebook, İtalya’da açılan bir davada mahkeme tarafından 4,72 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Reuters’ta yer alan habere göre sosyal medya devi, İtalya merkezli bilişim şirketi Business Competence, Facebook aleyhinde açtığı davayı kazandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Facebook sözcüsü, mahkeme sonucunun ellerine ulaştığını söyledi.

People are silhouetted as they pose with mobile devices in front of a screen projected with a Facebook logo, in this file picture illustration taken in Zenica October 29, 2014. Facebook appeared to be down early Janaury 27, 2015, with the social media site saying it is working on fixing the issue. “Sorry, something went wrong. We’re working on it and we’ll get it fixed as soon as we can,” Facebook said on its website. REUTERS/Dado Ruvic/Files (BOSNIA AND HERZEGOVINA – Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS TELECOMS)

İtalya’da açılan dava, 2012 yılına dayanıyor. Mahkeme evraklarında yer alan bilgilere göre Business Competence, 2012 yılında Faround isimli bir uygulama geliştiriyor. Bu uygulama, kullanıcıların lokasyonlarını odaklayarak çalışıyor ve eğer bir kullanıcı, arkadaşıyla yakın bir yerde ise bunu görebiliyor. Business Competence’in iddialarına göre Facebook, bu uygulamayı kopyalayarak “Civarındakiler” isimli özelliği kullanıcılara sunuyor. Mahkeme de tıpkı Business Competence gibi düşünerek, Facebook’u tazminat cezasına çarptırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız