• DOLAR
  $1.956,9600
 • EURO
  $0,5855
 • ALTIN
  $31.645,2000
 • BIST
  $120,6100
Ülkemizde Yargı Eleştirme Ucuzluğu Karşısında Yurtdışında Yargıyı Yüceltme Reklamları

Ülkemizde Yargı Eleştirme Ucuzluğu Karşısında Yurtdışında Yargıyı Yüceltme Reklamları

Haber kanallarında, gazeteler, dergilerde ve hatta televizyonlarda yer alan dizilerde ne kadar da çok adalet sistemine yönelik eleştiriyi aşan yorum ve haber olduğu belki sizlerin de dikkatini çekmiştir. “Mahkeme adeta ödül verir gibi cezada indirime gitti” diye haber yapıp tek taraflı mağdur ve ailesine mikrofon veren mi ararsınız, “ülkede adalet yok, suçlu ceza almadan dışarıda dolaşıyor” diye tutuksuz yargılaması devam eden dosyada sanki yargılama bitmiş gibi haber yapanlar, “tecavüzcü serbest ama kızın namusunu koruyana hapis cezası verildi” diye kelime oyunu yapıp aslında henüz tecavüz iddiası kesinleşmemiş dava ile namus koruma adı altında gizlenen kastı aşan adam öldürme davasını kıyaslama vs vs.

Hadi hukuki bilgi cahiliyetini anlarız ama bir devletin üç temel organından biri olan Yargı’yı yıpratma sonucunda toplumların başına gelebilecek felaketleri öngörebilmek mümkün mü? Bu tür haber ve yanlış yorumları kasten basın yolu ile yapanları en ağır şekilde cezalandırmak, hukuki bilgi yoksunu olan hukuk cahillerini ise basın organlarında kalemşör veya program yapımcısı olarak yer almasını engellemek lazım değil mi?

Adalet kavramı niteliği gereği yorum yapan kişinin bakış açısı, eğitimi, algı kapasitesi, sosyal sınıfı, yaşadığı zaman dilimi, ahlaki değerleri, dini inanışı ve türlü dünya görüşüne göre zaten çok değişken kavramlar. Sadece Türkiye’ye özgü bir adalet ve hukuk sistemini karalama kampanyası mı var yoksa başka ülkelerde de benzer durumlara rastlanıyor mu diye insan düşünüyor.

Bazı arkadaşlarımız internette gördüğü Amerikan Hukuk mahkemesi hakiminin (Bknz. Frank Caprio) şarap çekmekten kırmızılaşmış yanakları ile gülümseyerek yaptığı şov yargılamaları görünce “abi Amerika’da hakimler var, adalet var” derlerken, aynı Amerika’da polis şiddetinden boğularak daha mahkeme yüzü görmeden ölenleri, elektrikli sandalyede ölüm cezası verildikten sonra tesadüfen masum oldukları anlaşılanları görmezden mi gelmiş oluyorlar? Yada sırf berbat kokuşmuş hukuk sistemlerini örtbas etmek için internete bu tür sempatik hukuk şovlarını onların devleti ve haber kaynakları mahsus mu veriyor üstelik bizde dolarla maaşa bağladığı sözde gazeteci ve haberci geçinen ajanlarına Türk Hukuk sisteminin kötü olduğu algısını yaydırmak için yanlış algı operasyonlarını da ardı sıra yaptırarak?

Tabi ki herhangi bir yer ve zamanda tam ve mutlak adaletli bir yargı sistemi işlediğini kimseler iddia edemez. Mutlaka her sisteminin sorunları ve eksikleri olabilir. Doğal olarak toplumlar, algılar ve zaman hızla değişmekte. Eksik ve hatalı sistemlerin eleştirilmesi, irdelenmesi ve değiştirilmesinin istenmesi çok normaldir de. Ancak koca bir ülkede devletin bir organına sistematik saldırı ve bir yönden odaklı yönlendirmeler size de dikkat çekici gelmiyor mu?

“Adaleti yüksek bir kanun olarak kabul etmekten vazgeçen milletler başlarına gelebilecek felaketleri hiçbir şekilde engelleyemez” (W. E. Channing)

Hakim Sabri Lider ŞENGÜL – Gebze Hakimi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız