• DOLAR
  $1.837,19
 • EURO
  $0,378
 • ALTIN
  $23.995,82
 • BIST
  $62,0000
Av. Ender KARATAŞ
Av. Ender KARATAŞ
mail.gizlidir_@adaletmedya.net
Türk Vatandaşları Rusya Sınırları İçerisinde Gayrimenkul Alabilir mi ?
 • 28 Ağustos 2019 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Rusya Federasyonu sınırları içerisinde sadece Rus vatandaşları değil, yabancı ülke vatandaşları ve/veya yabancı ülke şirketleri de gayrimenkul satın alabilir veya kiralayabilirler.Bu gayrimenkuller ticari mesken,yaşam alanı konut,arsa,tarım arazisi vs. çeşitlilikler gösterebilir.
Gayrimenkul alımlarında yasak getirilen kriterlerin başında satın alınmak istenen gayimenkulün ülke güvenliğine karşı bir risk taşıyıp taşımamasıdır.


Yabancıların gayrimenkül alımlarında en büyük kısıtlamalar veya yasaklama kriterleri arazi satışlarında ortaya çıkmaktadır.
Yabancı ülke şahıs veya tüzel kişilikleri bedelsiz Rusya Federasyonu devlet fonlarından; yardım ,hibe vs. arazi affı şeklinde gayrimenkul alamazlar.Gayrimenkul satın alma veya kiralama işlemi yapmak isteyen yabancı şahısların bu alım-satım veya kiralama işlemi sırasında kanuni kurallara uygun olarak Rusya Federasyonu sınırları içerisinde bulunmaları gerekir(bu koşuldan kasıt vize rejimine uygunluk aranmasıdır).Aynı şekilde yabancı tüzel kişiliklerin yetkilileri ve/veya temsilcileride aynı şeklide kanuni bir şekilde Rusya da bulunmak zorundadırlar bu işlemler esnasında.
Yabancı ülke gerçek ve tüzel kişilikler vekalet vermek koşulu ile de Rusya Federasyonun da gayrimenkul alımı veya kiralaması yapabilirler.Bu vekaletin çok doğru hazırlanması vazgeçilmez bir koşuldur.

Yabancı ülke özel ve tüzel kişiliklerine Rusya Federasyonu sınırları içerisinde satışı yasak olan arazileri şöyle tanımlayabiliriz; sınırlara yakın araziler, tesbit edilmiş yeraltı zenginliklerine yakın araziler,orman arazileri,koruma altına alınmış doğal yaşam park ve arazileri,savunma sanayi üretim tesislerine yakın araziler,askeri savunma tesislerine yakın araziler,askeri garnizonlara yakın araziler,federal ulaşım yollarına yakın araziler(hava,kara,deniz),2001 senesinde 508 nolu hükümet kararnamesi ile yenilenmiş kapalı rejime sahip şehir ve bölge snırları içerisindeki araziler, ve diğer stratejik bölgelerdeki araziler.

Yabancı ülke özel ve tüzel kişiliklerine Rusya Federasyonu sınırları içerisinde satışı yasak olan ticari bina,konut ve diğer yapıları şöyle tanımlayabiliriz; Yukarıdaki yasaklar yine bu tip alımlar içinde geçerlidir.Bunun dışında satın alınmak istenen enerji tesisleri,sosyal tesisler,stratejik gıda üretimi ve/veya tarım hayvancılık tesisleri sadece bu amaç ile kullanmak kaydı ve düzenli bakım tamir koşullarına uyularak alınıp işletilebilmektedir.

Gayrimenkul alımlarında veya kiralanmasında oluşan vergi resim ve harçlar Rusya vatandaşlarına uygulanan oranlar ile aynıdır.Senelik gayimenkul vergileride yine bir farklılık göstermez.Ancak gayrimenkulün satılması esnasında yabancı ülke özel ve tüzel kişilikleri için satış gelir vergisi farklılıklar göstermektedir (%30 oranı şu anda uygulanmaktadır).
Yabancı ülkelerde kurulmuş özel vakıf ve fonlar ,Rusya Federasyonu sınırları içerisinde akreditasyon almadan gayrimenkul alımı veya kiralaması yapamazlar.

 

Av. Ender KARATAŞ 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads