• DOLAR
  $1.905,3300
 • EURO
  $0,5860
 • ALTIN
  $31.670,2800
 • BIST
  $119,3000
Türk Büro-Sen, İcra Personelini Hedef Alan Baro Paylaşımına Sessiz Kalmadı

Türk Büro-Sen, İcra Personelini Hedef Alan Baro Paylaşımına Sessiz Kalmadı

İstanbul 1. No’lu Baro Başkanlığı’nın, avukatlar ile icra dairelerinde görev yapan memurları karşı karşıya getirecek ve çalışma barışının bozulmasına sebebiyet verecek “Personeli Şikayet Hattı” paylaşımına Türk Büro-Sen Genel Merkezi sessiz kalmadı.

 

TÜRK BÜRO-SEN GENEL MERKEZİ’NDEN KONUYA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

İstanbul 1. Barosu tarafından kendi sosyal medya hesaplarından 4 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda; İcra Müdürlüklerinde yaşanan sorunların kendilerine bildirilmesi halinde şikayetlerin bizzat kendileri tarafından yapılacağı bildirilmiştir.

TÜRK BÜRO-SEN olarak yayınlanan paylaşımı ve altında yapılan haksız ve hadsiz yorumları esefle kınıyoruz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Barolar İcra memurlarının ve hatta diğer memurların da amirleri değildir ve şikayet toplamak gibi görevleri bulunmamaktadır. Zaten haksız bir şekilde haddinden fazla şikayet ettiğiniz İcra Memurlarının daha ne kadar üstüne gideceksiniz? Ayrıca herhangi bir avukat kendi başına şikayet edebilecek yeterliliğe sahip değil midir ki, Baroya başvuru yapsın? Bu her tarafı sakat ve sıkıntılı paylaşımın içeriği ile birlikte derhal kaldırılması ilk talebimizdir. Bunun akabinde ise derhal İcra memurlarından özür dilenmelidir.

İcra Müdürlükleri Adliyelerin en yoğun olan birimlerinden birisidir. Özellikle pandemi süreci başından itibaren hiç azalmayan, aksine gittikçe artan yoğunlukta çalışmaya devam etmektedirler.

Özellikle İstanbul ilindeki İcra Dairelerinin iş yoğunluğu ise had safhaya ulaşmış olmasına rağmen, İcra Katipleri, İcra Müdürleri ve Müdür Yardımcıları canlarını dişlerine takarak bu yoğun iş temposunda dahi çalışmaya devam etmişlerdir. Görünen odur ki, bu yoğunluk artarak devam edecektir. Pandemi dolayısı ile işlerin avukatlar tarafından kendi ofislerinden dahi takip edilebilmesine rağmen İcra Dairelerindeki avukat yoğunluğunu da anlamak mümkün değildir.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle tüm kamu kurumlarında çalışma saatleri 10:00 – 16:00 olarak belirlenmiştir. Ancak İcra Müdürlüklerinde bu saatler dışında, gece yarılarına kadar iş ve işlemler devam edebilmekte ve avukatlar tarafından da 7 gün 24 saat talep gönderilebilmekte, buna bağlı olarak icra memurlarının mesai mefhumu olmaksızın çalışması devam etmektedir.

Çözüm üretmek yerine, sistemi tıkamaya yönelik bu paylaşım yargının iki unsurunu karşı karşıya getirmeyi amaçlamaktadır.

Türk Büro-Sen her zaman olduğu gibi temsilcileri, Şube ve Genel Merkez Yöneticileri ile tüm yargı çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir. Bu konuda hem Adalet Bakanlığı hem de Türkiye Barolar Birliği nezdinde İstanbul 1 Nolu Baro hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunacağız.

Tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız