Hukuk Haberleri
Termal Devre Mülk Dolandırıcılarına Operasyon
Sosyal Medyada Paylaş

Termal Devre Mülk Dolandırıcılarına Operasyon

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, İhsaniye’ye bağlı Gazlıgöl beldesindeki devre mülklerin tapularının çıkarılıp, Arap ve Avrupalı turistlere kiraya verileceği bahanesiyle dolandırıcılık yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti.

7 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ 150 MİLYON LİRA DOLANDIRDILAR

Şüphelilerin kurdukları çağrı merkezi üzerinden aradıkları mağdurlara, ‘mail order’ sistemi aracılığıyla satış yaptığı ve bu yöntemle 7 binin üzerine kişiyi yaklaşık 150 milyon lira dolandırdığı tespit edildi.

7’Sİ KADIN 33 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Afyonkarahisar ve İzmir’de önceden belirlenen çok sayıda adrese baskın düzenleyen ekipler 33 şüpheliyi gözaltına aldı. 7’si kadın 33 şüpheli jandarmadaki işlemlerinin ardından geniş güvenlik önlemleri eşliğinde Afyonkarahisar Adliyesi’ne sevk edildi.

BAZI ŞÜPHELİ KADINLAR AĞLADI

Minibüslerle adliyeye getirilen şüphelilerden bazı kadınların ağladığı görüldü.

Şüphelilerin sevk edilmesi sırasında mağdurlar da adliye girişinde toplanıp, pankartlar açtı.

19 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Hakim karşısına çıkarılan 33 şüpheliden 19’unun tutuklandığı 14’ünün ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

MAIL ORDER SİSTEMİ NEDİR?

Mail order sistemi kısaca kartsız kredi kartı işlemi olarak tanımlanır. Mail order işlemi, ödeme yapacak kartın fiziken pos cihazının yanında olmadan, kart bilgilerinin ( kart no, son kullanım tarihi ve CVV ) pos cihazı üzerine tuşlanması yoluyla yapılan işlemdir. Bu 3 bilginin pos cihazına tuşlanmasının ardından normal satış işlemi gibi süreç devam eder ve pos bankası kart bankasından otorizasyon alır. Kart hamili pos cihazının yanında olmadığı için tek slip üretilir.

“TURİSTLERE SATACAĞIZ” DİYEREK DOLANDIRDILAR

Termal devre mülk tesisleri ile ünlü Gazlıgöl beldesinde 4 termal tesis sahibi çağrı merkezi kurarak tesislerde devre mülkleri olan kişilere telefonlar ile ulaşmaya başladı. Mağdurlara devre mülklerinin tapularının çıkarılması, Arap ve Avrupalı turistlere kiraya verilmek üzere teminat miktarları alıp kar payı vereceklerini söyleyip, mailorder sistemi üzerinden satış yaptıkları kişilerin aynı bilgilerini kullanarak mevcut tutarlardan daha yüksek miktarlarda paralar çekerek dolandırıcılık yaptıkları iddia edildi. Şahısların bu yöntemlerle 7 binin üstünde vatandaşı yaklaşık 150 milyon TL dolandırdıkları öne sürüldü.

ads

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Adalet Medya.net