• DOLAR
  $1.986,1800
 • EURO
  $0,5735
 • ALTIN
  $31.907,0600
 • BIST
  $117,4700
Suç, Kast, Taksir ve Meşru Savunma Kavramları

Suç, Kast, Taksir ve Meşru Savunma Kavramları

Suç, Kast ve Taksir Kavramları

Kanunlarımızda hangi tutum ve eylemlerin suç sayılacağı açıkca bellidir. Kişi tarafınca yapılan eylem kanundaki suç tanımına  uyduğu sürece cezai yaptırım söz konusudur, ancak suç sayılmayan bir eylemin yaptırıcılığı olamaz.  Sonuç olarak fiilin hukuka aykırı bir durum teşkil etmesi suçu oluşturur. Bireyin bu fiili gerçekleştirirken kast ve taksiri bulunmalıdır.

Kişinin öncelikle kendi iradesi ile bu suçu gerçekleştirmiş olması, yapılan eylemin anlam ve sonuçlarını idrak ederek bu suçun yapılmış olması durumunda kast vardır. Kısaca bir kimsenin bile isteye bilinçli bir şekilde gerçekleştirmiş olduğu eylemde kast vardır.

Bir kimse üzerine düşen dikkat ve özeni göstermemesiyle yükümlülüklerine aykırı davranarak, tahmin edilmeyen bir sonuçla karşılaşılmasıyla bu durumun kanunda cezası bulunmasıyla taksir söz konusu olmaktadır. Yeni doğum yapmış bir anne, bebeğini emzirdiği esnada biranda uyuya kalması sonucu bebeğinin üzerine yatmak suretiyle onun nefes almasını engelleyerek boğularak ölmesine sebebiyet vermesi, annenin üzerine düşen dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir davranış sergilediğinden taksir söz konusudur. Bu konuyla ilgili tüm detaylara izmir avukatı sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Meşru Savunma Nedir?

Türk Ceza Kanunu’nun 25. maddesinde; “(1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.” şeklinde ki madde ile meşru savunma hakkı kavram ve sınırları ifade edilmiştir. Meşru savunmanın söz konusu olması için; bir kimsenin üzerine gelen saldırı ile bu saldırıyı defetmek için yaptığı fiilin tam olarak orantılı olması gerekmesine dayanır.  Örnek verecek olursak A kişisi, B kişisinin işyerine zarar verdiği bir durumda, B kişisi bu saldırıyı engellemek için direk A kişisini öldürmesi durumunda, ortadaki eylemde oran orantı görülemediğinden, A kişisi adam öldürmekten yargılanması akabinde cezalandırılır.  Örneğin İzmir’de yaşayan bir vatandaş kendisine yapılan saldırıyı engellemek ve kendini korumak adına aynı oranda karşılık vermiş ise, izmir ceza avukatı, müvekkilinin meşru savunma hakkını kullandığını beyan ederek beraatini talep edecektir.

Memur amirinin verdiği emri yerine getirdiği için ceza alır mı ?

Türk Ceza Kanunu’nun 24. maddesi; ” (1) Kanunun hükmünü yerine getiren kimseye ceza verilmez. (2) Yetkili bir merciden verilip, yerine getirilmesi görev gereği zorunlu olan bir emri uygulayan sorumlu olmaz. 8971 (3) Konusu suç teşkil eden emir hiçbir surette yerine getirilemez. Aksi takdirde yerine getiren ile emri veren sorumlu olur. (4) Emrin, hukuka uygunluğunun denetlenmesinin kanun tarafından engellendiği hallerde, yerine getirilmesinden emri veren sorumlu olur.” şeklinde düzenlenmiştir.  Buna göre yetkili birimce verilen yasal görevi yerine getirmek ceza kapsamına girmez. Örneğin, bir kimsenin özgürlüğü Anayasal bir hak olmuş olsada, mahkeme yada savcılık kararı doğrultusunda kişinin alıkonulması suç teşkil eden bir durum değildir. Ancak amir tarafından usule ve yasaya uygun olmayan bir emir verildiğinde, ilgili memurun bu görevin suç teşkil ettiğini bildiği için yerine getirmemesi cezalandırılmasına sebebiyet vermektedir. Söz konusu suç teşkil eden bir eylemin amir tarafından verilmiş olması, emri yerine getiren memurun suçlu olmadığı anlamını çıkarmaz. Buna göre suç unsuru taşıyan emri yerine getiren memurda cezalandırılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız