• DOLAR
  $1.905,4800
 • EURO
  $0,5871
 • ALTIN
  $31.810,3000
 • BIST
  $120,0000
Milletlerarası Sulh Anlaşmaları Hakkında Birleşmiş Milletler Konvansiyonu Onaylandı

Milletlerarası Sulh Anlaşmaları Hakkında Birleşmiş Milletler Konvansiyonu Onaylandı

Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Milletlerarası Sulh Anlaşmaları Hakkında Birleşmiş Milletler Konvansiyonu (Singapur Konvansiyonu) Cumhurbaşkanımız tarafından onaylandı.

TÜRKİYE YABANCI YATIRIMCI İÇİN CAZİP HALE GELDİ

Singapur Konvansiyonuyla ilgili iç hukuk onay süreci tamamlandı. Böylece Türkiye, son yıllarda arabuluculuk alanında kaydettiği önemli gelişmelere uluslararası bir boyut kazandırdı. Konvansiyona taraf ülke konumuna gelen Türkiye, iş dünyası için hukuki güvenliği güçlendirmiş oldu ve yabancı yatırımcılar için daha cazip bir ülke haline geldi. Konvansiyon ile yerli yatırımcılar da taraf olan diğer ülkelerde güvence altında yatırım yapma imkanı buldu.

TİCARİ UYUŞMAZLIKLARDA HIZLI VE DOSTANE ÇÖZÜM

Konvansiyon, ticari uyuşmazlıklar kapsamında arabuluculuk sonucunda imzalanan sulh anlaşmalarının, taraf ülkelerde onaylayan bir mahkeme veya hakem kararına gerek kalmaksızın icrasına olanak sağlıyor. Konvansiyonu ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, çok kısa sürede iç hukuk onay sürecini de tamamlayarak ticari uyuşmazlıkların hızlı ve dostane bir şekilde çözülmesine ve uluslararası ticaretin gelişmesine verdiği önemi de kez daha göstermiş oldu.

46 ÜLKE İMZALADI 

7 Ağustos 2019’da Singapur’da düzenlenen imza töreninde Türkiye dahil olmak üzere 46 ülke tarafından imzalanan Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Milletlerarası Sulh Anlaşmaları Hakkında Birleşmiş Milletler Konvansiyonunun (Singapur Konvansiyonu) Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun 11 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. TBMM’nin kabul ettiği anlaşma, bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla onayladı. Anlaşma, sözleşme hükümlerine göre 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız