• DOLAR
  $1.984,71
 • EURO
  $0,3809
 • ALTIN
  $24.494,48
 • BIST
  $64,4
Hüseyin AYHAN
Hüseyin AYHAN
saklidir@adaletmedya.net
Farklı İstihdam Şekilleri ve Sağlık Çalışanlarının Geldiği Son Nokta
 • 07 Temmuz 2019 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Aslında bu köşede yazı yazmam teklifi geldiğinde AB süreci ile Türkiye’de genel bir durum değerlendirmesi yapmayı planlamıştım.Malum Temmuz ayı tüm memurlar kadar Sağlık çalışanları içinde maaşlarında zam beklentisi yönünde oluştu.Bu nedenle sağlık bakanlığındaki istihdam modellerinin çeşitliliği ve ücret çeşitliliği nedeni ile konunun rotasını bu noktaya çevirdim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki konuları genelde seri şeklinde yazmayı severim lakin durum ve konjektöre göre konuları değiştire bilme manevramı saklı tutuyorum.

Sağlık Bakanlığında 30 yılı aşan bir süre görev yapan yaklaşık 27 yıl Türkiye’de Sivil toplum hareketinin içinde bulunan,iki dernek,bir sendika genel başkanlığı yapan yeteri kadar ön lisans ve Lisans diplomaları olan birisi olarak sağlık alanı hakkında yasal mevzuat çerçevesinde bilgi sahibiyim dersem abartı yapmış olmam.

Her zaman söylediğim bir söz vardır “YÖNETİCİLERİN ELİNDEN MASANIN ARKASINDAKİ KAMU GÜCÜNÜ KISITLAYIP YAPTIKLARINDAN BİREYSEL SORUMLU KILINSIN” İnanın o masalara oturacak yönetici bulunamaz.

Ama ne yazık ki günümüzde “LİYAKATSIZLIK”,”ADAM KAYIRMACILIĞI” VE DEVLETİN KALIN ZIRHI ne yazık ki bu kişileri yönetmekten çok zulüm yapmaya sevk ediyor.

 

Neyse gelelim konumuza; Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Sağlıkta 600 bini Sağlık Bakanlığında geri kalan 400 binden fazla üniversite ve özel sektörde olmak üzere Bir milyon dan fazla kişi istihdam edildiği iade ediliyor.
En fazla farklı istihdam modelleri ve en az emekli maaşı alan grup ne yazık ki Sağlık Bakanlığı ve Diğer Kurumlarda çalışan Sağlık personelleridir.

Yaklaşık 19 yıldır Sağlık Çalışanları Çalıştıkları bakanlıktan şefkat görmedi.Sağlıkta dönüşüm(SD)omuzlarında yükselirken, ne yazık ki devlet yanında duran sivil olmayan Sendikalar nedeni ile parçalanıp en ucuz emek karşılığı çalışmak zorunda bırakılmışlardır.
Yukarıda değindiği gibi; bunun yanına birde “LİYAKAT” ve “ADALETSİZ” yöneticilerin görevlerde yer alması nedeni ile “iş yeri mobbing’ine maruz kalırken” akabinde de yine çok erken yaşlarda “Tükenmişlik Sorunu” yaşamaktadırlar.2010-2019 yılları arası verilerine göre Sağlıkta intihar eden personel sayısı ne yazık ki altyüz seksensekiz (688) sağlık çalışanı intihar etmiştir.14 Mart 2019 Tıp Bayramı dolayısıyla hekimlerin ve sağlık personellerinin yaşadığı zorluklara dikkat çeken bir rapor hazırladı.

 

Bu rapora göre;
2010 yılında 38 2013 yılında 42, 2012 de 55 kişi 2013 yılında 28,2014 yılında 72,2015 yılında 180,2016 yılında 129 2017 yılında 122 2018 ilk 6 ayında 22 Bu veriler Başbakanlık verileridir.Sağlık Bakanlığından ne yazık ki veri alımı sağlanamadı.
Bu intihar vakalarını ne ilaca rahat ulaşıma nede aile içi olaylara bağlamak mümkün değil. Bu durum sağlıktaki baskı ye iş barışının bozulmasından kaynaklıdır.Sağlık çalışanı “ANGARYA” çalışma suç olmasına rağmen Angarya çalışmak zorunda bırakılıyor.Sesinizi çıkarırsanız önce iş verdik tehditi ile karşın karşıyasınız sonrada sürgünler,yasal süreçler ile bezdiri oluşturulup çalışanlar sindiriliyor.
Sağlık personellerinin yasal olmayan yollardan kullandığı ve kayıt altına alınmayan psikolojik muayene oranı %80 in üzerinde,intihar meyillik oranı %22 inin üzerine çıkmıştır.

Sağlıkta şiddetin önlenemediği, can kayıplarının yaşandığı ve hekimler başta olmak üzere sağlık personeli arasında meydana gelen intihar vakalarının çoğaldığı ülkemizde, görünür hale gelen bu yaranın, Bakanın ve bakanlık bürokratlarının ilgisini çekememiş olması da trajikomik bir durumdur.”, “Bununla birlikte Bakanlığın, intihar eden sağlık personeli sayısını açıklamak ve intiharların nedenlerini araştırmak yerine, “sistemlerimizde bilgi yok” diyerek devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan kaçamak yanıtlar vermesini de ISG yönünden geçerli kabul etmiyoruz.
Eğer AB ülkelerinden birinde bu yazı yayınlanmış olsa tüm savcılar bu yazıyı ihbar kabul ederdi.Ama bizim ülkemizde ne yazık ki adalet iyice körleşti ve cübbesinin önüne düğme eklendi. Yıl olmuş 2019 şuan itibariyle zor şartlar altında ve çok çeşitli istihdam modelleri ile çalışanlar emeklerinin karşılığını almaya çalışıyor. Sağlık alanında istihdam şekilleri ise şu şekilde;( Bu listede yer alan çalışanların maaşları ne yazık ki 2 bin Tl ( asgari ücret)ile 25 bin Tl arasında maaş alabilmektedir.)

1- 657 kadrolu personel ( 657sayılı DMK’nın 4/A maddesi )

2- 4/b sözleşmeli personel ( 657 sayılı DMK’nın 4/B maddesi ve bu maddeye göre çıkarılan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar (28.02.1978 tarih ve 2143 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı)

3- 4+2 Sözleşmeli personel ( 676 sayılı KHK’nın 76. Maddesi ile 663 sayılı Sağlık Bakanlığı KHK’sinin 45/A maddesi) (Değiştirildi. 27.06.2019 Kanun No:7180) MADDE 19 – 11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “dört” ibaresi “üç” şeklinde, dördüncü fıkrasında yer alan “dört” ibaresi “üç” şeklinde ve “iki” ibaresi “bir” şeklinde değiştirilmiştir.

4- 4924 Çakılı Sözleşmeli personel ( 4924 sayılı kanuna tabi)

5- 4C’den 4/B’ye geçirilen personel

6- Taşerondan 4D işçi kadrosuna geçen personel

7- Vekil ebe hemşireler

8- Kamu dışı aile sağlığı elemanı

9- Aile hekimliği SSK’ya tabi personeli

10- Hastanelerin hizmet alımı ile laboratuvar, röntgen,MR ve BT bölümünde SSK lı çalışanlar (Hizmet Alımı Cihaz Başı Elemanı Yasaklamış Olmasına rağmen ne yazık ki hukuksuzluk burada kamu çalışanı yerine yüklenici firma elemanları istihdam ediliyor.)Burada çalışan personeller başka alanlara kaydırılıyor( EKG,Sterilizasyon,Fatura,Gece İdari amirliği v.b (Bu ülkede sandık başındakiler devlet memuru değil diye seçimler iptal edilirken ne yazık ki buralarda çalışanlar devlet memuru değil.)

11- 694 Sayılı KHK ile sözleşmeli yönetici olarak sözleşme imzalayanlar

12- Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatları danışman sözleşmesi imzalayanlar ne yazı ki farklı istihdam modellerinde, tabi ki farklı ücretler de alması kaçınılmaz oluyor.

Bu kadar farklı istihdam modelleri ne yazık ki yukarıda anlattığım tabloyu doğuruyor. Sonraki yazımda Sağlıkta Mobbing ve Sağlıkta Şiddet konularını işlemeyi düşünüyorum.

Saygılarımla Hüseyin AYHAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. Tamam anladım; Sistem bozuk ,liyakat yok,adalet yerlerde ,cıkarlarını dusunen yonetici cok,mesleğini görevini yerine getirmeyen 657 nin zırhını giymiş memur cok…Peki cozum ne ..?
  Bu sistemin nasıl duzeleceğine dair bir yazı kaleme alırsanız bizlerinde karanlıkta yon bulabilmemize yardımcı olursunuz…

  Tesekkurler

  • Evren bey,bunun önce meslek bilinci,meslek sınıfı ve meslek ahlakının oluşması gerekir.Sonra herkesin Kanuni haklarını bilerek mücadele etmesi gerekir.
   Yine söylüyorum,Meslek bilinci oluşmazsa sonuç alınamaz.Ülkemizde çalışan sağlık personellerinin % 80 oranında meslek bilinci ve meslek sınıfı oluşmadığı için,Kanuni haklar hiç önemsenmediği için akabinde de biat kültürü oluştuğu için bu günlere gelindi
   Selamlar

 2. Ben kanuni haklarımı bilerek mücadele ettim de ne oldu? Aktif Sağlık-Sen üyeliğim gerekçe gösterilerek ihraç edildim. Üyesi olduğum aktif sağlık sen bir açıklama yapma gereği bile duymadı. Ülkede kanun mu var? Anayasa mı? 3 yıldır iade etmiyorlar beni..

  (Not: Aktif Sağlık-Sen fetönün sendikası değildir, şu anda halen faaliyetlerine devam ediyor. Fetönün kapatılan sendikası “ufuk sağlık-sen” dir.)

  • Sn.Turgay KARAKOÇ burada il/ilçe bazında yaşadığınız kayamakam odaklı sorunu bir dönem genel başkanlığını yaptığım sendikaya atıf edemezsin..Haa! benden sonraki süreçte neler oldu ve neler yaşadınız bilemem.Benim Sağlık personeli özlük hakları ile ilgili ne yaptığımı en iyi bilenlerdensin.
   Çok çabuk başkalarının gemisine biniyorsun ve gemi su alınca bağırıyorsun.
   Bu ülkede en büyük mağduriyet zaten adaletsizlik,bunu sağır sultanda biliyor.Bu ülkede sadece oturarak ve konuşarak adalet aranmıyor.
   Oturduğu yerde iş üretip ürün veren tavuktur.
   Bu ülkede herkes her….k biliyor ama gıkı çıkmıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads