• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlık Çalışanlarından Toplu Dava

Sağlık Çalışanlarından Toplu Dava

NYSNA, riskli şartlarda  sağlıkçıların çalıştırıldığına ve Newyork’ta virüsü tetikleyen iki hastanenin ve eyalet yönetimini dava ettiğine dair bildiri yayımladılar. 

Yayımlanın şikayet dilekçesinde, idarenin yeterli koruyucu ekipman sağlayamadığı ve virüsten enfekte olan sağlık çalışanlarının belirlenen sürelerden önce göreve başladıkları ifade edildi. İçerisinde bulunulan şartlar için “savaş bölgesi” ifadelerine yer verildi.


Eyalet genelinde 42 bin sağlık çalışanını temsil eden NYSNA’nın İcra Direktörü Pat Kane tarafından yapılan açıklamada, “Her 10 hemşiremizden 7’si, Kovid-19’a maruz kaldığını bildiriyor ve çoğu hala test edilmiyor. Bu dava, hemşirelerimizi, hastalarımızı ve toplumumuzu oldukça yetersiz ve ihmalkar uygulamalardan korumak için açıldı. Bu tehlikeli uygulamaların devam etmesine izin veremeyiz.” ifadelerine yer verildi.

New York County Yüksek Mahkemesinde açılan davaya ilişkin New York Sağlık Dairesinin yaptığı açıklamada ise, sağlık çalışanlarının çalışmaları için “derinden minnettar” olunduğu, benzeri görülmemiş bir acil durumun yaşandığı şartlarda, sağlık çalışanlarına destek için gerekli her adımın atılmaya devam edileceği bildirildi.

DAVALAR TOPLAM 4 BİN 600 HEMŞİREYİ TEMSİL EDİYOR
NYSNA ayrıca, Montefiore Medical Center’a karşı, Manhattan şehrindeki 3 bin kayıtlı hemşiresi adına, Manhattan Federal Mahkemesinde ve ‘a karşı da Westchester kentinde kayıtlı 1600 hemşire adına Westchester Yüksek Mahkemesine dava açtığını belirtti.

NYSA son olarak, Montefiore hastanesinde 150, Westchester Medical Center’da 11 hemşirenin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve eyalet çapında 8 hemşire üyesinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, test sayısının az olmasından dolayı gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu iddia etti.

SALGIN SÜRECİNDE AÇILAN İLK TOPLU DAVA
Söz konusu dava, sağlık çalışanları tarafından koronavirüs salgını ile ilgili, hastanelerin ve eyalet yönetiminin uygulamalarına karşı açılan ilk toplu dava olma özelliğini taşıyor.

New York Valisi Andrew Cuomo, pazartesi günü yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının Kovid-19 salgınında ön cephede mücadele verenler olarak çok yıprandığını, bir çoğunun virüse yakalandığını belirtmiş ve bu çalışanların bir an önce yüzde 50 prim ile ödüllendirilmeleri gerektiğini ifade etmişti.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads