• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Av. Ender KARATAŞ
Av. Ender  KARATAŞ
mail.gizlidir_@adaletmedya.net
Rusya da Pancar Sökme Makinaları
  • 05 Eylül 2019 Perşembe
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Rusya Federasyonunda ticaret hem kazançlı hemde bir o kadar dertli.Her sektörün kendine özgü dolandırıcıları,her dolandırıcılığın da sezonu mevcut.

 

Her sene olduğu gibi bu senede iş ve tarım makinaları dolandırıcıları sezonu açtılar.Dolandırıcıların kimisi yeni makine siparişi veriyor,kimisi sonbaharda kiraladığı makineleri Rusya nın çeşitli bölgelerinde Rus çiftçi ve inşaatçılarına satmak için vitrine çıkarıyor.

 

Neden bu cümleleri yazdığımızı merak ediyorsanız dikkatle okuyunuz (özellikle Türkiyedeki tarım ve inşaat makineleri üreticileri ve satıcıları);

 

Rusya dan bir çok firma ve şahıs Türkiye den tarım ve inşaat makinesi kiralıyor.Her iki taraf içinde kazançlı bir alışveriş.

Kira süresi sezonluk veya inşaat işi bitene kadar.Kira tutarında anlaşılıyor ve Türkiye den araç, Rusya ya gönderiliyor.

Hatta kiralayan taraf ilk kira tutarını daha araç Rusya ya gelmeden Türkiye ye gönderiyor.Aracı kiralayan o kadar memnunki arkadaşlarınında kiralama yapmak istediğini bildiriyor ve Türkiye den bir kaç farklı araç daha göndermelerini,hatta bu kazançlı kiralama işini  Rusya da aracı üreten firma ileberaber yapmayı teklif ediyor.Onlarca pancar biçme makinaları,vinçler,biçerdöverler,vs. En pahalı ne var ise, başta Rostov bölgesi olmak üzere Rusya nın çeşitli bölgelerine gönderilmeye başlanıyor.

 

Türkiye kira geliri hesapları yapar iken,Rusya daki sözde kiracı çoktan bu araçları sahte evraklar ile ortadan yok etmiş durumda.Bir kaç ay sonra kira parası gelmeyince olay anlaşılıyor.Ancak araçların izi kaybolmuştur,ne kiralayan firma nede şahısları bulmak mümkün olmuyor.

 

Tarım ve inşaat sektöründe kullanılan ağır makina ve araçların fiyatları ise en lüks arabalara göre gerçekten çok yüksek ,çalınması ve satılması çok kolay.Lexus çalıp satmak artık cazibesini kaybetti,biçerdöver veya vinç çalıp ortadan kaybetmek ,bir süre sonra satmak daha kolay ve hemen hemen risksiz dolandırıcılar için.

 

Bu tuzağa düşmemek için neler yapmalısınız? işte size bazı ipuçları;

 

1-Mutlaka kira sözleşmesi yapınız her makina için,

2-Karşı tarafı mutlaka araştırınız,veya bize başvurun sizin için araştıralım,

3-Kiraya vereceğiniz araçları mutlaka sigorta yaptırın,sigorta Rusya sınırlarındaki olaylar içinde geçerli olmalı,

4-Kira sözleşmesinin ekine mutlaka aracı detaylı anlatan bilgileri yazdırınız(üretim tarihi,modeli,üretim numarası,motor numarası,teknik özellikleri,fiziki boyutları,iş yapma hacim ve kapasitesi)

5-Aracın Rusya da ilgili firma veya kişilere resmen teslim edildiğine dair teslim tutanağı.Gümrük işlemleri her zaman teslim alınmıştır anlamına gelmez,unutmayınız,

6-Kira sözleşmesinde ,kiralama süresi bitiminde aracın kiralayıcıya satılacağı veya devri gibi cümlelerin bulunmasından kaçınınız,

7-Kira sözleşmesini mutlaka Rusya da bir hukukçuya okutunuz,sözleşmedeki bir kelime aracı kaybetmenize neden olabilir unutmayınız,

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads