• DOLAR
  $1.878,8700
 • EURO
  $0,5795
 • ALTIN
  $31.565,5300
 • BIST
  $117,7700
O Açıklamalar Üzerine Türkiye, 4 Ülkeye Uçuşları Durdurdu

O Açıklamalar Üzerine Türkiye, 4 Ülkeye Uçuşları Durdurdu

Avrupa’da yüksek ölüm sayılarına neden olan koronavirüs salgını, bulunan aşılarla birlikte tam kontrol altına alındı gözüyle bakılırken, İngiltere’den kotü haber geldi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede görülen koronavirüsün mutasyona uğramış ve yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün tespit edildiğini açıkladı.

TEDBİRLER SIKILAŞTIRILDI

Noel dolayısıyla üklede bazı korona tedbirlerinin gevşetilmesi gündemdeyken, mutasyon haberi geri adım attırdı.

İngiltere içinde tedbirleri gevşetmek bir yana, daha da sıkılaştırıldı.

İngiltere’den gelen haberlerin ardından Avrupa da alarma geçti.

MUTASYON 3 ÜLKEDE DAHA TESPİT EDİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü, aynı mutasyonun Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da tespit edildiğini açıklarken, Holanda ve Belçika, İngiltere’ye uçuşları yasakladı. Diğer Avrupa ülkelerinden de benzer kararlar çıkması bekleniyor.

Diğer yandan Johnson’un açıklamalarının ardından İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, da durumu değerlendirdi.

MUTASYON KONTROLDEN ÇIKTI

Medyaya açıklamalarda bulunan Hancock, “Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor gözüküyor” dedi.

Mutasyona uğrayan virüsün kontrolden çıktığını söyleyen Hancock, “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal koronavirüse göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

UÇUŞLAR GECİCİ OLARAK DURDURULDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır.”

THY, yolcularını mağdur etmeyecek

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter hesabından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığı açıklaması üzerine paylaşımda bulundu.

Ekşi, iletisinde, “Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika’dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiçbir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz. Hiçbir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız