• DOLAR
  $1.886,0400
 • EURO
  $0,5828
 • ALTIN
  $31.696,9100
 • BIST
  $120,2100
Milli Savunma Bakanlığı Avukat Alımı Başvuruları Devam Ediyor 2021

Milli Savunma Bakanlığı Avukat Alımı Başvuruları Devam Ediyor 2021

Milli Savunma Bakanlığı 4 Avukat Alımı için başvurular devam ediyor… Tüm ayrıntılar haberimizde…

BAŞVURULAR NE ZAMAN SONA ERECEK?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) başvuruları 30 Aralık 2020 tarihinde başladı. Adaylar 31 Ocak 2021 tarihine kadar başvurularını tamamlayacak.

Adaylar buraya tıklayarak e-devlet şifresi ile kolaylıkla tercih yapabilecek.

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER? 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesindeki genel şartları taşımak,
Nitelik tablosunda (Tablo-2) bulunan her bir kadro unvanı için belirlenen niteliklere sahip olmak, (Eşdeğer bölümler kabul edilmeyecektir.)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 2020 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) nitelik tablosunda (Tablo-2) belirtilen ilgili puan türlerinden puan almış olmak,

Erkek adaylar için, sınavın yapıldığı tarih itibarıyla askerlik durumu bakımından; askerlikle ilişkisi bulunmamak,

Süresi içinde başvurmuş ve başvuru belgesi ile birlikte istenen belge ve bilgileri vermiş bulunmak,

HANGİ KADROLARA ALIM YAPILACAK?

Milli Savunma Bakanlığı

 • 4 Avukat,
 • 2 VHKİ

Harita Genel Müdürlüğü

 • 4 Aşç, 3 Çocuk Eğitimcisi, 1 Diyetisyen,  2 Garson, 2 Grafiker, 1 Hemşire, 2 Hizmetli, 1 İstatistikçi, 9 Mal Sorumlusu, 6 Memur, 4 Mühendis (Harita), 12 Mühendis (Bilgisayar), 1 Mühendis (Çevre), 2 Mühendis (Endüstri), 1 Sosyolog, 1 Şoför, 8  Tekniker (Harita ve Kadastro), 6 Tekniker (Bilgisayar), 2 Tekniker (Mekatronik), 3 Tekniker (Matbaa), 1 Teknisyen (Acil Tıp), 1 Teknisyen (Marangoz),
 • 1 Teknisyen (Klima), 1 Teknisyen (Kaynak), 3 Teknisyen (Oto), 1 Teknisyen (Elk.Güç Kay.), 1 Teknisyen (Bilgisayar),
 • 1 Terzi, 14 Uzman, 9 V.H.K.İ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

 • 2 Mühendis (Bilgisayar), , 1 Mühendis (Endüstri), 1 Psikolog  , 1 Teknisyen (Elektronik)

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 

 • 1 Grafiker, 1 Psikolog, 1 Teknisyen (Sıhhi Tesisat) , 1 V.H.K.İ.

Deniz KuvvetLeri Komutanlığı

 • 1 İş Güvenliği Uzmanı (Mühendis), 1 Mühendis (Elektrik ),  1 Mühendis (Çevre), 1 Mühendis (Gıda), 1 Uzman (Dava İşl.)

Milli Savunma Üniversitesi

 • 2 Maaş Mutemedi, 1 Şoför (Ağır Araç) , 1 Uzman (İhale / Kontrat), 6 V.H.K.İ.

HUKUK SINIFI SUBAYLIK HAKKINDA GENEL BİLGİ

a. Hukuk sınıfı subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, hukuk fakültelerini  bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın ve erkeklerden istihdam edilen subaylardır.
b. Hukuk sınıfına mensup subaylar tarafından 26/9/2011 tarihli ve 659 sayılı Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri ve Özel Bütçeli İdarelerde Hukuk Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Kanun Hükmünde Kararname hükümleri saklı kalmak kaydıyla Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının hukuk hizmetleri yürütülmektedir.
c. Asgari tugay (Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında eşidi) komutanlığı nezdinde hukuk hizmetleri başkanlıkları veya birimleri, başta ceza, disiplin, idare, harekât ve uluslararası hukuk olmak üzere; nezdinde bulundukları kıta komutanı veya askeri kurum amirlerinin hukuk işlerinde yardımcısı olarak görev yapmaktadırlar.
ç. Hukuk sınıfı subaylar Milli Savunma Bakanlığınca meslek öncesi eğitime tabi tutulur. Eğitimde başarı gösterenlerin ilgili  kanun/Yönetmelik esaslarınca işlemleri yapılarak hukuk hizmetleri kadrolarına atanırlar. Bu eğitimlerde başarı gösteremeyenler istifa etmiş sayılır ve aldıkları aylıklar dışında Devletçe bunlara yapılan masraflar, kanuni faizleri ile birlikte kendilerinden tahsil edilir.
d. Hukuk sınıfı subaylığa dış kaynaktan temin edilenler meslek öncesi eğitime ilave olarak, subay naspedilmeden önce ilgili Kuvvet K.lıklarınca askeri eğitime tabi tutulurlar.
e. Özlük ve Mali Haklar:
Hukuk sınıfı subaylar 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile Fakülte ve Yüksek Okullar
Askeri Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksekokullardan Yetişen Subaylara Ait Yönetmelik hükümlerine tabi olacaklardır.

BAŞVURU
Bu başvuru kılavuzunun ilgili bölümlerinde; TSK’daki kıta ve askeri kurumlarda hukuk hizmetlerinin yürütülmesindeki personel ihtiyacının karşılanması maksadıyla, TSK’da hukuk sınıfı subay olarak istihdam edilmek üzere yapılacak personel temin faaliyeti kapsamında, başvuru
şartları, başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı, seçim aşamaları, değerlendirme esasları ile hukuk sınıfı subaylığa ilişkin genel bilgiler yer almaktadır. TSK’da ihtiyaç duyulan kontenjanlar doğrultusunda hukuk sınıfı subay olarak yer almaya istekli iseniz, bu kılavuzdaki bilgileri dikkatle okuyarak başvuruda bulunabilirsiniz.

a. Hukuk Sınıfı Subaylığa Kimler Başvurabilir?
Türk Silahlı Kuvvetlerine hukuk sınıfı subay olarak istihdam edilmek üzere, Türkiye’deki hukuk fakültelerinden veya denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı bir hukuk fakültesinden başvuru tarihi itibari ile mezun olanlar arasından mevcut kanun,
yönetmelik ve yönerge esasları kapsamında iç (muvazzaf veya sözleşmeli subay) ve dış kaynaktan aşağıda belirtilen şartlarda personel alınacaktır.
(1) İç kaynak kapsamında; Tük Silahlı Kuvvetleri mensubu muvazzaf veya sözleşmeli subaylardan 2.a. maddesindeki öğrenim şartını sağlayanlardan 2.b. maddesinde belirtilen başvuru ile ilgili şartları sağlayanlar,
-5-
(2) Dış kaynak kapsamında; 2.a. maddesindeki öğrenim şartını ve 2.b. maddesinde belirtilen başvuru ile ilgili şartları sağlayan erkeklerden;
(a) Kanuni sebeplerle (öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yerine getirmemiş olanlar,
(b) Askerlik hizmetini yapmakta olan yedek subay/astsubay, erbaş ve erler veya askerlik hizmetinden terhis olanlar (Hakkında “yedek subay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar.),
(3) Dış kaynak kapsamında 2.a. maddesindeki öğrenim şartını sağlayan ve 2.b. maddesinde belirtilen başvuru ile ilgili şartları sağlayan kadınlar başvurabilecektir.

 

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNLARINDAN HUKUK SINIFI SUBAY ADAYI TEMİNİ
BAŞVURU KILAVUZU İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız