• DOLAR
  $2.046,3400
 • EURO
  $0,5903
 • ALTIN
  $32.270,0600
 • BIST
  $119,1200
Gökhan ÖZKAN
Gökhan ÖZKAN
epostagizlidirr@adaletmedya.net
Meslek Egosu
 • 11 Aralık 2020 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Geçen hafta İstanbul Barosunun kelimenin tam anlamıyla “MEMUR ŞİKAYET HATTI” açma girişimine şahit olduk. CİMER, BİMER, MOBBİNG, KADES vs gibi bir hattı açılan. Ancak yukarıda sıralamaya çalıştığım kanallar kadınların, haksızlığa uğrayan vatandaşların daha doğrusu toplumun korunmaya, gözetilmeye ve çoğunlukla da kendilerine pozitif bir ayrımcılık yapılması gerektiğine inanılan toplum kesimleri.  Toplumun ekseri çoğunluğu tarafından bu ayrımcılığın hoş görüldüğü toplum kesimlerine yönelik bu kanalların gerçekten de olması gerektiği konusunda tereddüte yer yoktur sanırım.

Hukuk devletinin olmazsa olmazı savunmanın varlığı ve etkinliği su götürmez bir gerçektir. Zira savunma kutsaldır. Hukukun ve adaletin tecellisi için bu ön koşuldur.

Olması gereken hukuk devletine adım adım ulaşma çabası içerisinde her vatandaşın yasalar önünde eşit olma, adil yargılanma gibi taleplerinin evrensel hukuk kurallarına yaklaştırılmasında cübbesinin önünde ilik ve düğme bulunmayan onurlu avukatların, hukukçuların var olduğunu bilmek güzel yarınlara olan inancımızı perçinleyecektir.

Savunmaya ve temsilcilerine bakış açımız ve verdiğimiz önem kısaca budur.
Ancak geçen hafta yayınlanan  bu talihsiz ilan ve adaletin tecellisi için işin mutfağında bulunan  daha doğrusu kitabi hukuku ve özelde yasaları ete kemiğe büründüren, onları uygulanabilir somut araçlara dönüştüren, bilgisayar başında saatlerce hukuku formalize eden, keşifte, icra mahallinde, duruşma salonunda, otopside adalete ve hukuka katkı sunan yargı çalışanları içerisinde büyük infiale yol açmıştır. Kaldı ki bunun kabul ve tolore edilebilir bir yanı da yoktur.
Avukatlık mesleğini icra eden ve bu saygın mesleğin fertlerinin büyük çoğunluğunun zaten bu şikayet hattına tevessül etmediklerini görmek sevindirici olmuştur.

Her avukatın da haksız fiil ve eylemler noktasında hangi şikayet ve itiraz yollarına başvurulması gerektiğini zaten net olarak bildiklerini bir ön kabul olarak zaten biliyoruz buna hiç bir şüphe yok. Ancak verilen ilandaki kullanılan dil ve akabinde gerek yargı çalışanları gerekse de sendikalar tarafından verilen haklı tepki ve serzenişlere karşı yargı çalışanlarını aşağılamaya ve yok görmeye kadar giden sosyal medya paylaşımı sahibi avukatların varlığını da görmüş olmak üzücü olmuştur.

Mesleki egoların devreye girdiği, tahammül ve hoş görü sınırlarını zorlayan, vicdani olmaktan uzak değerlendirmelerle avukatlarla yargı çalışanları arasında var olmayan bir uçurum bilerek ya da bilmeyerek açılma noktasına gelmiştir.
Sistemsel sorunları, yada mesleki açmaz ve zorlukları personel özelinde dile getirme çabası ise sorunun bütününü görmekten uzak bir anlayışın ürünüdür başka da bir şey değil.
Bütüncül bir bakış açısından uzak bu spesifik yaklaşımın bir an önce son bulması, karşılıklı olarak hoş görü ve ortak çabaya evrilen bir birliktelik ümidiyle.

 Gökhan ÖZKAN

Adalet Sen İstanbul Şubesi Başkanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız