• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Medeni Hukuk ile Aile Hukuku Arasındaki Farklar Nelerdir?

Medeni Hukuk ile Aile Hukuku Arasındaki Farklar Nelerdir?

Medeni Hukuk ve Aile Hukuku aralığında bulunan farklar hakkında derinlemesine bir inceleme yapmak gerekir. Bu iki hukuk kolu, kişilerin özgürlüklerini ve haklarını düzenleyen birtakım kurallar ve yönetmeliklerle ilgilidir. Nitekim, Medeni Hukuk daha genel bir hukuk dalıdır ve istisnasız tüm kişileri içine alır. Aile Hukuku ise belirli başlı konulara odaklanır ve bu konularda hukuki düzenlemeleri sağlar.

Medeni Hukuk ve Aile Hukuku Arasındaki Farklar Nelerdir?

Medeni Hukuk, belirli bir kişinin özgürlüğünü düzenleyen bir hukuk disiplinidir. Temel hedefi, kişinin özgürlüğünü korumaktır. Medeni Hukuk, kişinin doğumundan ölümüne kadar her aşamada, hukuksal düzenlemeler yapar. Bu hukuk dalı, kişisel durumları düzenleme konusunda en önemli rehber konumundadır.

Aile Hukuku ise, kişilerin ailevi durumlarını ve ilişkilerini düzenleyen bir hukuk dalıdır. Evlilik, boşanma, velayet, evlat edinme, nüfus kaydı gibi hususları içermektedir. Aile Hukuku, kişilerin aile içindeki haklarını ve yükümlülüklerini de düzenleyen bir hukuk dalıdır. Bu hukuk dalı da Medeni Hukuk’tan beslenerek ayrı bir konumda yer almaktadır. Ülkemizde Reyhan Kayışlı gibi alanında uzman aile avukatları bulunmaktadır.

Medeni Hukuk ile Aile Hukuku arasındaki farklar somut ve belli başlı konularda karşımıza çıkmaktadır. Mesela; Medeni Hukuk, kişilerin tanımlarını yaparken Aile Hukuku, evlilik, boşanma veya velayet konularındaki yasal düzenlemeler hakkında bilgi verir. Medeni Hukuk, kişinin tüm yaşamı boyunca uygulanabilirken Aile Hukuku belli başlı konulara odaklanmaktadır.

business deal
Medeni Hukuk Aile Hukuku
Genel hukuk kurallarını düzenler Ailevi durumları düzenler
Herkesi kapsar Belirli kişileri ve aileleri içerir
Özgürlükleri düzenler Boşanma, velayet gibi konuları düzenler
Tüm yaşam aşamalarında uygulanır Sadece belirli dönemlerde uygulanır

Genel olarak, Medeni Hukuk ve Aile Hukuku arasında bazı farklılıklar olsa da, bu iki hukuk dalı birbirlerinden ayrılmaz. Aile Hukuku’nun bir bölümü Medeni Hukuk’tan beslenir ve birbirleri hakkında geniş bir bilgi sahibi olmak, her iki hukuk dalında da doğru kararlar vermenizi sağlar. Günümüzde aile hukuku avukatı olarak faaliyetlerini sürdüren çok sayıda avukat bulunmaktadır. Reyhan Kayışlı ‘da bunlardan bir tanesidir. Mersin avukat olarak, Mersin boşanma avukatı, Mersin aile hukuku, tazminat hukuku, sağlık hukuku gibi çok sayıda konuda tercih edilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads