• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Goncagül AKTAŞ
Goncagül  AKTAŞ
e-maillgizlidir@adaletmedya.net
Koronavirüs Tedbirlerine Muhalefetten Dolayı Uygulanan İdari Para Cezaları
  • 27 Mayıs 2020 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Günümüzde tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs pandemisi süreci kapsamında ülkemizde de kamu sağlığının korunması amacıyla , ekonomik ve sosyal hayatı en az şekilde etkileyecek tedbirler alınmıştır. Bu tedbirlerle birlikte  son zamanlarda çok sık duyduğumuz, koronavirüs tedbirlerine muhalefetten dolayı uygulanan idari para cezası uygulamalarını inceleyeceğiz.

Öncelikle önemle belirtmek gerekir ki; ülkemizin salgının başlangıcından itibaren izlediği strateji dünyaya örnek teşkil etmiş ve başarılı bir şekilde uygulanarak son derece etkili olmuştur. Salgınla mücadelede en ön cephede yer alan hekimlerimiz, polislerimiz, işçilerimiz ve tüm görevlilerimiz büyük bir özveri ve sabırla çalışmış ve çalışmaya devam etmektelerdir. Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymak ;  vatandaşlık görevi olarak görülmesi gerekmekle birlikte alınan bu tedbirlere uymak hem kişinin kendi sağlığı hem halk için hayati önem taşımaktadır.

En Çok Merak Edilen Noktalardan Biri Olarak ;

İdari para cezasını basitçe tanımlamak gerekirse devletin idari kurumlarınca uygulanan para cezasıdır.

İdari para cezası vatandaşın işlediği bir kabahat sonucu verildiğinden ve adli nitelikte bir ceza olmadığından hapis cezasına çevrilemeyeceği gibi  kişinin adli sicil kaydına da işlenmeyecektir. Lakin idari para cezaları hakkında kişilere icra takibi yapılabilmektedir.

Peki Nasıl Öderiz?

Kabahatler kanununa göre idari para cezasını kanun yoluna başvurmadan on beş gün içerisinde ödediğiniz takdirde cezanın dörtte üçü tahsil edilir. Bu şekilde peşin ödeme kanun yoluna başvurma hakkınızı kaybetmenize sebep olmayacaktır. Bununla birlikte kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idari para cezasını ilk taksiti peşin olmak üzere bir yıl içerisinde dört taksit halinde ödemesine karar verilebilir.

Nasıl İtiraz Ederiz ?

Covid19 sürecinde verilen idari para cezaları 1593 Sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu kapsamında verilmektedir. Bu kanuna göre ceza tebliği tarihten itibaren en geç on beş gün içinde Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz edilebilir.

Pandemi sebebiyle idari para cezalarına karşı idari başvuru, itiraz ve dava açma süreleri 7226 sayılı Kanunun Geçici Madde 1 hükmü ve 2480 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, 13.03.2020 tarihinden 15.06.2020 tarihine kadar durdurulmuştur. Söz konusu süreler 16.06.2020 tarihinden itibaren tekrar işlemeye başlayacaktır.

Goncagül AKTAŞ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads