• DOLAR
  $2.171,0900
 • EURO
  $0,7411
 • ALTIN
  $35.158,5600
 • BIST
  $151,1800
Gökhan ÖZKAN
Gökhan ÖZKAN
epostagizlidirr@adaletmedya.net
Kimin Sendikası
 • 17 Ocak 2021 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Evet böyle bir başlık atmayı uygun buldum. Ve her yazımda “ Türkiye’de” diye başlamak gerçekten iç acıtan bir durum. Ancak maalesef ülkemizde evrimini tamamlayamamış bir alan sendikacılık. Hele de memur sendikacılığı.

Toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçen ancak toplu görüşme bile diyemeyeceğimiz bir teslimiyet masasının iki yılda bir kurulduğunu hepimiz biliyoruz.

Ortada bir toplu sözleşme olabilmesi için kelimenin anlamına uygun olarak yetkili konfederasyon haricinde tüm memur temsilcilerinin de bulunduğu bir masanın teşkil edilmesi ve taleplerin dikkate alınması gereklidir. Bu çoğulculuğa ve demokrasiye daha uygun bir model olacaktır. Demokrasi her zaman +1 ise de her zaman adalet böyle sağlanmaz.

KİMİN SENDİKASI?

Ülkemizde memur sendikalarının konumlanmaları siyasi partilerin ve iktidar partisinin durumuna göre şekillenen bir hal almış durumdadır. Sendikacılığı bir emek örgütü noktasından çıkartıp siyasi bir figür haline getiren bu anlayış tamamen yanlış olup işin doğasına da uygun değildir.

Zaten hali hazırda bağımsız sendikalar hariç olmak üzere konfederasyonların pek çoğunun durduğu çizgi tüm çalışanların artık malumudur.

“Hükümetin sendikası”, “ hükümete yakın”, “hükümet ortağına yakın sendika” tabirlerini duymayanımız yoktur. Ve işte bu isimlendirmeler yıllara yaygın yerleşmiş olan algının sonucudur.

Hükümete yakın olduğu çalışan tarafından tescil edilen bir sendikanın da bu algıyı yıkabilecek sendikal refleksleri gösteremediği de su götürmez bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.

Toplu sözleşme süreci ve sonrasında yaşanan hezimet zaten bu durumu tasdiklemektedir.

Türk memur sendikacılığının kesinlikle ve kesinlikle siyasi güdümden kurtulması gerekmektedir. İdeolojik sendikacılık devam ettiği müddetçe memurun kazanabileceği bir kazanım söz konusu değil. Sendika yöneticilerinin bunu artık görmesi gerekiyor.

Sendika siyasilerin borazanını çalmaktan ne zaman vazgeçer ve gerçek sendikacılık yapmaya başlarsa o zaman sahada, eylemsel ve etkin sendikaları görebileceğiz.

Sendika bir emek örgütüdür. Sendika siyasi bir örgütlenme değildir. Ve bundan dolayıdır ki meslek esaslı ve bağımsız sendikalar ortaya çıkmıştır.

Sendikalar çalışanın sendikası olmalıdır. Hükümetin ya da herhangi bir siyasi partinin ve yahut bir oluşumun değil.

Sonuç olarak “KİMİN SENDİKASI?” sorusunu sormaya gerek kalmayacak yapıyı oluşturacak olan sendika yöneticileridir. Bu olmadığı takdirde gösterecekleri refleks ile sendikayı olması gereken çizgiye çekecek olan çalışanlara büyük rol düşmekte olduğunu da belirtelim.

 

GÖKHAN ÖZKAN

Adalet Sen İstanbul Şubesi Başkanı

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız