• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Katiplerin, Hakim Olabilmesi İçin Verilen Kanun Teklifine Barodan Sert Tepki

Katiplerin, Hakim Olabilmesi İçin Verilen Kanun Teklifine Barodan Sert Tepki

CHP’nin konuya ilişkin söz konusu kanun teklifi tartışmalara neden olurken, Kocaeli Barosundan bir açıklama geldi.

Söz konusu teklifte “Yazı işleri müdürleri ve zabıt kâtiplerinin, yapılacak sınavlarda başarılı olmaları durumunda, almakta oldukları kadro aylıklarının karşılığı sınıf ve derecedeki idari yargı hâkim ve savcılıklarına atanması, bir defaya mahsus olmak üzere bu meslekleri yapan kişilere yaş şartı aranmaksızın, hukuk mesleklerine giriş sınavı ve idari yargı ön sınavına girme hakkı tanınması, adalet komisyonlarına, komisyonun görev alanına ilişkin faaliyette bulunan yetkili sendikanın bir temsilcisinin katılabilmesi amaçlanmaktadır” denildi.

Teklif, bir defaya mahsus olmak üzere yazı işleri müdürü ve zabit kâtibi olanlara yaş şartına bağlı olmaksızın hukuk mesleklerine giriş sınavı veya idari yargı ön sınavına giriş hakkı getirilmesini amaçlıyor. Böylece yazı işleri müdürü ve zabit kâtibi olanlara hâkimlik yolu açılıyor.

 

KOCAELİ BAROSU’NDAN SERT TEPKİ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kocaeli Barosu teklifi hayretle üzüntüyle karşıladığını açıkladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Bilindiği üzere Türk Milleti adına yargı görevini Anayasa’dan aldığı yetki ile kullanan hakimlerin hangi koşullar ile belirleneceği ve görev yapacağı yasalarla sabittir. Hakimlerde aranan şartların başında gelişmiş hukuk eğitimlerini tamamlamaları ve yeterlik sınavlarını vermiş olmaları gelmektedir. Yeterli hukuk eğitimi almayan kişilere de bu yetkilerin verilmesi her zaman tartışma konusu olmuştur. Adaletin tecellisi, adil yargılanma hakkının kullanımı, tarafsız ve bağımsız yargı unsurlarının oluşturulması için yetkin bir hukuk eğitimi koşulunu kaldırmaya yönelik CHP Grup önerisini şaşkınlıkla izliyoruz. Teklif ile yazı işleri müdürlerinin ve zabit katiplerinin herhangi bir eğitim koşulu aranmaksızın sınav ile hakim olmalarının yolunu açan bir yasa değişikliği kabul edilemez. Adalet gibi önemli bir konuda “işin ehline teslimi” gayesinden uzak, pozitif hukuk kurallarını hiçe sayan kanun teklifinin kabul edilemez olduğunu kamuoyunun dikkatine saygıyla sunarız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads