• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Murat Taner
Murat  Taner
gizlidir@mailz.com
Kamuda Devrim Niteliğinde Bir Anket
  • 15 Haziran 2019 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN KAMUDA DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR ANKET SÜPRİZİ GERÇEKLEŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi bir anket düzenledi. Anketin ismi ‘Kamu Çalışan Anketi’.
Kurum,kuruluş ve iştiraklerde gelişime açık olan hususların belirlenmesi hedefiyle ilk defa hazırlanan bu ankette, kamu çalışanına yaklaşık 100 soru sorulmakta, memurun bir bakıma gerek çalıştığı kurumdaki sıkıntıları gerekse özlük hakları sıkı sıkıya sorgulanmakta ve katılımcıların kimlik bilgisi kesinlikle 3. kişi ve kurumlarca paylaşılmamaktadır.

Ankette kamu çalışanına yöneltilen sorular incelendiğinde; personelin çalıştığı birimdeki arkadaşlarından amirlerine, aldığı maaşından özlük hakları doğrultusunda düzelmesini istediği birçok konuda soruların samimi bir dille sorularak problemlerin köküne inmeyi hedeflediği gözlemlenmiştir.

Siyasetçi, bürokrat ve vatandaş arasında sıkışıp kalan memur bugüne kadar sesini kimseye duyuramamış, iş namusu nedeniyle fişlenen memur soruşturmalarıyla baş başa kalmıştı. Böylece memur; ilk defa devletin en üst makamına üzerinde amir korkusu olmadan bu anket sebebiyle şikayetini, yapılan haksızlıkları dile getirebilecek, soruşturma geçirme kaygısı olmadan gönül rahatlığıyla anketi doldurabilecektir. Daha önce memurlar özellikle ‘mobbing’ konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yapsa veya yargı yolunu kullansa bile mobing kaldığı yerden devam edebilmekte idi. Aslında devrim niteliği sayılabilecek bu anket ile kamu çalışanları toplu şekilde amir ya da amirlerine yönelik şikayetlerini yapabilmekte, bu konudan haberi olmayan amir bu defa emri altında çalışan personellerin tamamını yalanlayamayacaktır.

Burada Cumhurbaşkanlığına düşen en büyük görev, kamuda yaşanan sıkıntıların amir kaynaklı mı yoksa sistemsel hatalardan mı kaynaklandığının çok iyi bir şekilde tespitini yaparak gerekli önlemlerin ve düzenlemelerin derhal yapılmasını sağlamaktır.
Bugün kamuda özellikle atamalarda ‘liyakat’ ilkesine dikkat edilmediğinden ‘ne oldum delisine’ dönen iş bilmez yöneticiler, koltuklarını kaybetmeme uğruna astlarını ezmekte, kendilerine rakip olarak gördükleri işini severek ve dürüstçe yapan kişileri iftira ve baskıyla kurumlardan uzaklaştırmaktadırlar. Aynı kimseler ihtirasları uğruna devleti zarara uğratmaktan da çekinmemektedirler. Bu tür kişilerin tespit edilerek haklarında gerekli idari ve hukuki incelemelerin başlatılması gerekmektedir.

Yine Cumhurbaşkanlığı’nın memurlara yönelik anketle kalmayıp, anket sonuçlarına istinaden daha kapsamlı olarak bir ‘Memur Masası’ birimi kurulmalı, şikayetçi geçmişte Bimer ve Cimer şikayetleri gibi nedenlerle soruşturmaya maruz kalmadan korunmalı, astlar ile üstler arasındaki adaletin tekrardan sağlanması gerekmektedir.

26. 07.2019 tarihine kadar erişime açık olacak ankete problemlerinin çözüme kavuşturulması noktasında katılımın yüksek olması memurların lehine olacağını düşünmekteyim.

Ankete ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads