• DOLAR
  $2.008,9300
 • EURO
  $0,5907
 • ALTIN
  $32.247,9400
 • BIST
  $119,8800
İstanbul 1 No’lu Baro’nun O Paylaşımı Adalet Teşkilatı’nda İnfial Yarattı

İstanbul 1 No’lu Baro’nun O Paylaşımı Adalet Teşkilatı’nda İnfial Yarattı

İstanbul 1 No’lu Baro Başkanlığı’nın, icra dairelerinde görev yapan memurlar ile avukatları karşı karşıya getirecek ve çalışma barışının bozulmasına sebebiyet verecek “Personeli Şikayet Hattı” kurduğuna ilişkin paylaşımı infial yarattı.

Kutuplaşmaya sebebiyet verileceği düşünülmeden alınan bu karar, sadece İcra Müdürlükleri’nde görev yapan personeller değil, çeşitli ünvanlarda görev yapan Adalet Bakanlığı memurlarının da tepkisini çekti.

 

 

O PAYLAŞIMA MİSİLLEME GECİKMEDİ

İstanbul 1 No’lu Baro’ya en manidar cevap Adalet Sendikası’ndan geldi. Konuyla ilgili genel merkezden yapılan açıklama ile; ” İstanbul Adliyelerinde avukatların memurlara karşı olumsuz ve sorunlu davranışlarını sendikamıza bildirin, gereken şikayetleri yapalım” ifade edildi.

Adalet Sen: Tutanak, daire numarası, memur bilgisi, olay tarihi ve saati, talep ekran görüntüleri vb.” şeklindeki paylaşımı yargı camiasında özellikle de icra dairelerinde büyük tepkiye yol açmıştır. Yapılan bu paylaşım gerek camiamızca ve gerekse sendikamızca iş barışını bozmaya yönelik, tahrikkar ve kamu çalışanını hedef göstermeye yönelik talihsiz bir paylaşım olarak kabul edilmiştir. İstanbul Barosu’nca yapılan bu paylaşımın mensupları bulunan üyelerince desteklenmediği, bu fikrin sadece olumsuz düşüncelere hakim küçük bir zümreyi temsil ettiği kanaatindeyiz. Yapılan bu talihsiz paylaşımı sendika genel merkezimizce kınamakla beraber, İstanbul Barosunca yapılan paylaşım kaldırılıp ilgili yargı camiasından özür dileninceye kadar, bizler de yukarıdaki paylaşımı ve duyuruyu yapmayı uygun görüyoruz.

 

O PAYLAŞIM İÇİN CİMER’E ŞİKAYET 

Adalet Bakanlığı Memurlarına hitap eden sosyal medya platformlarda yapılan kınama mesajları artarken, bir Adalet Bakanlığı Personeli’nin İstanbul 1 No’lu Baroyu CİMER’e şikayet ettiği görüldü.

 

SOSYAL MEDYA’DA ORTAK SES

Adalet Bakanlığı Memurlarının sosyal medya üzerinde en çok tercih ettikleri “facebook.com/AdaletPersoneli” linkiyle yayın yapan, Adalet personelinin soruları ve sorunları ile ilgili paylaşımların bulunduğu “Adalet Bakanlığı Personeli” facebook sayfası, İstanbul 1 No’lu Baro Başkanlığı’nın icra personelleri ile avukatları karşı karşıya getirecek tepki çeken o paylaşıma sessiz kalmadı.

Sayfada yayınlanan paylaşımlara yapılan yorumlarda Tüm Adalet Bakanlığı Memurlarının tek vücut halinde cevap verdikleri görülürken, İstanbul 1 No’lu Baro Başkanlığı’ndan İVEDİLİKLE bu paylaşımı kaldırılması ve özür metni yayınlaması bekleniyor.

 

SENDİKALARDAN KINAMA MESAJLARI

Personele gözdağı verir şeklinde yapılan bu paylaşıma sendikalarda sessiz kalmadı.
Türk Büro Sen, Büro Memur Sen, İcra Yargı-Sen, Büro İş Sendikası kınama mesajları yayınlarken, İcra Dairelerinde kamu görevini ifa eden memurlar başta olmak üzere Adalet Bakanlığı personellerinin yalnız ve sahipsiz olmadıkları vurgulandı.

 

TÜRK BÜRO SEN: Özellikle İstanbul ilindeki İcra Dairelerinin iş yoğunluğu ise had safhaya ulaşmış olmasına rağmen, İcra Katipleri, İcra Müdürleri ve Müdür Yardımcıları canlarını dişlerine takarak bu yoğun iş temposunda dahi çalışmaya devam etmişlerdir. Görünen odur ki, bu yoğunluk artarak devam edecektir. Pandemi dolayısı ile işlerin avukatlar tarafından kendi ofislerinden dahi takip edilebilmesine rağmen İcra Dairelerindeki avukat yoğunluğunu da anlamak mümkün değildir.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle tüm kamu kurumlarında çalışma saatleri 10:00 – 16:00 olarak belirlenmiştir. Ancak İcra Müdürlüklerinde bu saatler dışında, gece yarılarına kadar iş ve işlemler devam edebilmekte ve avukatlar tarafından da 7 gün 24 saat talep gönderilebilmekte, buna bağlı olarak icra memurlarının mesai mefhumu olmaksızın çalışması devam etmektedir.

Çözüm üretmek yerine, sistemi tıkamaya yönelik bu paylaşım yargının iki unsurunu karşı karşıya getirmeyi amaçlamaktadır.

Türk Büro-Sen her zaman olduğu gibi temsilcileri, Şube ve Genel Merkez Yöneticileri ile tüm yargı çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir. Bu konuda hem Adalet Bakanlığı hem de Türkiye Barolar Birliği nezdinde İstanbul 1 Nolu Baro hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunacağız. Açıklamanın tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

BÜRO MEMUR SEN: COVID-19 döneminde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesine Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle tüm kamu kurumlarında çalışma saatleri 10:00 – 16:00 olarak belirlenmiştir buna rağmen, İcra Müdürlükleri bu genelgenin uygulanmasının uygun olmadığı alanlar olarak seçilmiş; İcra Müdürleri, Müdür Yardımcıları ve İcra Katipleri mesai gözetmeksizin fedakarca çalışmaya devam etmiştir ve etmektedir. Tüm bu zorlu şartlara rağmen İstanbul Barosu yaptığı paylaşımla neyi amaçlamaktadır? Ne istemektedir? Daha hangi zorlukları İcra Müdürlükleri çalışanlarına dayatmayı hedeflemektedir? İstanbul Barosu’nun bu talihsiz açıklamasını; insan onurunu hiçe sayan, memuru köle gibi gören, çalışma barışına hiçbir katkısı olmayacak açıklamasını reddediyoruz!

Büro Memur-Sen olarak, İstanbul Barosu’nun bu açıklaması karşısında; tüm hukuk danışmanlarımızla birlikte İcra Müdürlükleri çalışanlarının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Büro Memur-Sen avukatları, İstanbul Barosu’nun yaptığı bu talihsiz açıklamasıyla birlikte İcra Müdürlüğü çalışanlarını haksız şikayet eden ve mağduriyete yol açan avukatlar hakkında her hukuki yola başvuracaktır.

İstanbul 1 Nolu Baronun niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğu aşikardır. İcra Müdürlükleri çalışanları köle değildir, yalnız değildir. Büro Memur-Sen kamu çalışanlara hizmet etmeye, onların hakkını aramaya ve savunmaya devam edecektir. Kamu görevlilerine karşı haksız ve kasıtlı bir saldırı olduğunda hakkımızı yasalar ve hukuk düzeni içerisinde kalarak savunacağımızdan da hiç kimsesin şüphesi olmamalıdır.  Açıklamanın tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

 

İCRA YARGI SEN: İstanbul Barosu’nun yaptığı bu talihsiz açıklama ile yukarıda belirttiğimiz kaidelerin tümü hiçe sayılmakla birlikte; gelinen noktada İcra Müdürlüğü çalışanlarını “şikâyet” sopası ile tehdit etmektedirler. İstanbul Barosu’ndaki pek çok avukatın da bileceği üzere İcra Müdürlüğü birimleri, Adalet Bakanlığı’na bağlı en yoğun işyerlerinden biridir. Bu yoğunluğu sadece bugünün zorlu pandemi şartları ile değil, her dönemde olduğu bilinmekte ve mesai kavramının en stresli olduğu çalışma şartlarına maruz kalmaktadırlar.

İcra personeli DEVLET memurudur. Kimsenin şamar oğlanı değildir! Devletin kurumuna ve devlet memuruna ayar vermek, aba altından sopa göstermek, had bildirmek kimsenin hakkı ve haddi değildir! İCRA DAİRESİ ÇALIŞANLARI ARTIK SAHİPSİZ DEĞİLDİR.  Sesimiz bundan sonra daha gür çıkacaktır! Salgın döneminde canını dişine takarak çalışan İcra çalışanlarına sahip çıkmak her şeyden önce bizim meslek onurumuzdur.  Bu onursuz yaklaşıma karşı çıkmak bizim boynumuzun borcudur!

İstanbul Barosu’nun resmi twitter hesabından yapılan bu paylaşımı ve akabinde yapılan yorumları KINIYORUZ. Bu haksız, hadsiz, hukuksuz çağrıda ve yorumda bulunanlar ile ilgili yasal başvurularda bulunacağız. Avukatlar tarafından haksız ve hukuksuzca şikâyet edilen meslektaşlarımıza, ÜCRETSİZ hukuki yardım ve destek sağlayacağız. Açıklamanın tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

BÜRO İŞ SENDİKASI: 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamında Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Adalet Bakanlığı’ nın da içerisinde bulunduğu ve örgütlü olduğu Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet iş kolunda faaliyet gösteren Büro-İş Sendikası olarak; Hiçbir kişi/kuruluşun sınırlarını aşarak yargı üzerinde vesayet kurmasını kabul etmiyoruz ve kamu çalışanları olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Adalet hizmetinin bir paydaşı olarak gördüğümüz İstanbul Barosunun bu tarz paylaşımını doğru bulmadığımızı belirtir tüm yargı çalışanlarından bir an önce özür dilemesini bekleriz. Açıklamanın tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

MİL BÜRO SEN: Adalet Bakanlığının tüm çalışanlarının iş yükünün ne kadar ağır olduğu herkesçe bilinmektedir. Özellikle İcra dairesi Personellerinin mesai mevhumu gözetmeksizin bir hakkın yerine getirilmesi için canla başla mücadele etmekte, fazla mesai yapmalarına rağmen bunun karşılığında mesai ücreti dahi alamamaktadırlar. Bu kadar fedakar çalışan icra dairesi personellerinin kabul edilemez bir hakarete maruz kalmasına asla göz yumulması mümkün değildir. İcra daireleri çalışanları öncelikle DEVLET MEMURUDUR. Devlet memurlarına Twitter üzerinden tehdit etmek kimsenin haddine değildir. Hele ki ÇİFTLİK haline gelen İSTANBUL BAROSU’nun hiç haddi değildir. İcra Dairesi çalışanlarının sahipsiz olmadığını, daima yanlarında olduğumuz bilinmesi isteriz. Tüm Dünyada ve Ülkemizde de halen devam eden Salgın Hastalık döneminde bile canlarını dişlerine takarak çalışan İcra Dairesi personelleri hakkında hadsiz, hukuksuz paylaşım için yasal yollara başvurulacağı ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun ve özellikle Adalet Bakanlığı Çalışanlarının bilmesini isteriz. Haksız ve hukuksuz olarak haklarında suç duyurusunda bulunan tüm Kamu Çalışanlarının yanında olduğumuzu ve gerektiği takdirde hukuki yardımın ücretsiz olarak sağlanacağı hususunu tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Açıklamanın tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

TÜM BU TEPKİLER DOĞRULTUSUNDA İSTANBUL 1 NO’LU BAROYU O PAYLAŞIMI KALDIRMAYA DAVET EDİYORUZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız