• DOLAR
  $1.974,8100
 • EURO
  $0,5929
 • ALTIN
  $32.066,9600
 • BIST
  $122,6000
Hukukçu Memurlar, Avukatlık Stajı Düzenlemesinin Hayata Geçirilmesini Bekliyor

Hukukçu Memurlar, Avukatlık Stajı Düzenlemesinin Hayata Geçirilmesini Bekliyor

Hukuk Fakültesi Memurlar, Avukatlık Stajında Yapılacak Düzenleme İle Sorunlarına Çözüm Bekliyor

Hukuk alanında çalışmak isteyen memurlar, iş ve aile hayatlarının yanında ciddi bir emek vererek hukuk eğitimi alıyorlar. Kamu kurumlarının hukuk birimlerinde avukat olarak görev yapmak istediklerinde ise staj sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Yargı Reformu Strateji Belgesinde değinilen, Bakanlığın 2014 yılında hazırlamış olduğu Avukatlık Kanunu taslağında yer alan düzenlemenin hayata geçmesini bekliyorlar.

Hukuk mezunu memurların kamu kurumlarında avukat olarak görev yapabilmeleri için avukatlık stajını yapıp ruhsat almaları gerekiyor. Ancak Avukatlık Kanununa göre memurluk, avukatlıkla bağdaşmayan bir iş olarak kabul edilmekte olup, avukatlık stajına da engel teşkil ediyor. Hukuk mezunu memurlar ise yıllardır bu engelin sadece staj için kalkmasını ve stajın gereklerini yerine getirip ruhsatlarını almayı beklemekteler. Adalet Bakanlığı Yargı Reformu Strateji Belgesi 5 inci maddesinde belirtildiği üzere avukatlık stajı yapanların staj süresince sigortalı olarak çalışamamalarının stajın verimliliğini düşürdüğü ve mağduriyetleri beraberinde getirdiği belirtilmiştir. Belirli bir maaşla geçinen ve birikimi olmayan memurların görevlerini bırakarak avukatlık stajını yapamamaları da bunun bir göstergesidir.

TBB Başkanı Av. Metin FEYZİOĞLU hukuk mezunu memurların taleplerine kayıtsız kalmadı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklama memurların staj sorununun çözülmesi, özlük haklarını koruyarak ve maaşlarını alarak staj yapabilmeleri gerektiğini ifade etti.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Av. Cahit ÖZKAN ise konuyla alakalı yaptığı açıklamada talebin daha önce gündeme geldiğini ancak bir düzenleme yapılmadığını belirtti. Talep eden tarafla görüşülüp gerekli düzenlemenin yapılabileceğini ifade etti. İstanbul 2.Nolu Baro Başkan Adayı Av. Cavit TATLI da katıldığı bir televizyon programında mağduriyetin farkında olduklarını, kendileri tarafından Adalet Bakanlığına sunulan raporda söz konusu soruna yönelik çözüm önerilerinin bulunduğunu belirtti. Bu açıklamalardan sonra umutlanan hukuk mezunu memurlar, Avukatlık Kanununda yapılacak düzenlemeyi dört gözle beklemekteler. Yapılacak düzenleme sayesinde, yıllardır kamuda çalışıp, tecrübe edinmiş kişilerin avukatlık stajını yapmaları hem avukatlık mesleği hem de kamu kurumları açısından da büyük bir kazanım olacaktır.

Hukuk Fakültesi Mezunu Memurları Platformu Sözcüsü Muhammed Enes Çınar, platform üyesi devlet memurlarının avukatlık stajı için yapılacak düzenlemenin hızlandırılmasını beklediklerini bildirdi.

Platform Sözcüsü Enes Çınar, yaptığı yazılı açıklamada, hukuk alanında çalışmak isteyen memurların iş ve aile hayatlarının yanında ciddi bir emek vererek hukuk fakültesinde eğitim aldıkları belirtti.

Memurların hukuk alanında çalışabilmesi için avukatlık stajını yapmaları gerektiğini vurgulayan Çınar, kamu kurumunda çalışan memurların avukatlık stajını yapmalarına engel olan kuralların değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolor Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Cahit Özkan ile İstanbul 2 Nolu Baro Başkan Adayı Cavit Tatlı’nın yeni düzenlemeyle ilgili bilgilendirildiğine ve memurların staj sorununun çözüleceğine ilişkin fikir birliğinin oluştuğunu aktaran Çınar, şunları kaydetti:

“Memurların staj sorununun çözümü noktasında yetkililer yeşil ışık yakmış oldu. Yapılan bu açıklamalar, düzenleme bekleyen memurları umutlandırdı. Memurların ilk altı aylık mahkeme stajını ücretli izinli olarak ya da esnek çalışma veya başka bir yöntem ile ikinci altı aylık stajını da kamu kurumlarında avukatlar yanında mesaileri içinde yerine getirilmesi uygun bir çözüm olabilecektir. Kamu kurumlarında çalışan memurların, kamu kurumlarındaki avukatların yanında staj yapması hem stajyer hem de kamu kurumu için kazanım olacaktır. Ayrıca kamuda kıdemli binlerce avukat olduğu düşünüldüğünde staj yapmak isteyen hukuk mezunu memurların mağdur edilmesi adil ve etkin bir kamu yönetimi anlayışı ile bağdaşması düşünülemeyecektir. Sorunun çözümü için destek sağlayan tüm yetkililere teşekkür ediyor, düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesini ümit ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız