• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut  CİHANGİR
gizli-maildir@adaletmedya.net
Hukuk, Adalet ve Hüküm Üzerine
  • 01 Mart 2020 Pazar
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Hukuk, sosyal bir ilimdir. Beşeri münasebetleri, birey ve toplum ilişkilerini düzenleyen kurallar bütünüdür. Hukukun amacı adalettir. Adalet, denge, düzen, intizam, mizan ve hakkın sahibine teslimidir. Hukuk, adaletin hâkim olduğu bir toplumsal düzen kurmayı amaç edinir.

Adalet, sadece mahkemeler eliyle hakkın sahibine teslimi değildir. Adalet her yapının temeli, her ilişkinin direğidir. Metehandan, Orhun Yazıtlarına, Fatih Sultan Mehmet’ten Muhteşem Süleyman’a ve bu güne Türk Devlet geleneğinde değişmeyen kanunumuzdur:
“İl gider, töre kalır.”
Devletin amacı adaleti sağlamaktır. Bu nedenle devletin tüm organları, kurum ve kuruluşları adaleti her şeyin en temel amacı olarak kabul etmeli ve bütün tasarruflarında adil olmalıdır.

Bu anlamda yasama organı tarafından yasalar adaleti sağlama amacıyla yapılmalı, yapılan adil yasalar yürütme organı tarafından adaletle uygulanmalı ve bu uygulamada uyuşmazlık çıkarsa yargı organları eliyle adalet sağlanmalıdır.

Mahkemelerce dağıtılan adalet hüküm olarak tecessüm eder.
Hüküm;
Hukuk ilminin usul ve esaslarıyla
Vicdan terazisinde tartılarak
Adalet duygusuyla varılan
hakikattir.
Adalet, hakikat üzerine bina edilir.
Hakikat, yapılan adil yargılamada elde edilen hukuka uygun delillere dayanılarak ulaşılan gerçeklik ve sonuçtur.

Hakîm, fehîm, müstakîm, mekîn, metîn ve emîn olan hâkim hukuk ilminin mantık, muhakeme, kıyas, yorum, analiz, sentez, intinbat ve benzeri usullerini uygular.
Hukuk kurallarını, maddi vakıa ve delilleri en son olarak vicdan terazisinde tartarak vardığı sonuç ve ulaştığı hakikat ile adaleti tesis eder.

Hâkimin verdiği adil hüküm ile toplumsal düzenin inşasına en büyük katkı sağlanır. Zira hakkın sahibine teslim edilmediği her an toplum adeta askıda hükümsüz gibidir. Bir masumun hakkını alamaması onun kıyametinin kopması gibidir. Hak yerini bulunca onun duran dünyası adeta yeniden dönmeye devam eder. Zira adalet; devletin temeli, toplumun yapı taşı ve Evren’in ruhudur.

Mehmet Aykut Cihangir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads