• DOLAR
  $1.223,94
 • EURO
  $0,3798
 • ALTIN
  $16.794,31
 • BIST
  $76,24
Havalimanına 7/24 Nöbetçi Mahkeme Kuruldu

Havalimanına 7/24 Nöbetçi Mahkeme Kuruldu

Adalet Bakanlığı yurtdışına çıkış ve girişlerde yaşanabilecek gözaltına alınma, hak ihlallerini önleme ve suçla etkin mücadele için havalimanlarına nöbetçi mahkemeler kurmaya başladı. İlk uygulama yeni İstanbul Havalimanı’nda hayata geçti.

Adalet Bakanlığı Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde de yer alan havalimanlarına nöbetçi mahkeme uygulamasının ilkini yeni İstanbul Havalimanı’nda kurdu. 10 Şubat’ta hizmet vermeye başlayan nöbetçi mahkeme Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığının yetki sınırları içinde bulunuyor. 3 cumhuriyet savcısı ile 3 zabıt katibinin görevlendirildiği mahkemede bilgisayarlar Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ile uyumlu hale getirilerek Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kuruldu. Havalimanına kurulan nöbetçi mahkeme ile yurtdışına girişlerde ve çıkış yaşanabilecek soruşturma işlemlerinin etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi, yolcuların mağdur edilmemesi, hakkında yakalama kararı bulunan kişiler ile yolcuların adli işlemlerinde kolaylık ve zamandan tasarruf sağlanması amaçlanıyor.

24 saat esasına göre hizmet verecek olan nöbetçi adliye içerisinde savcı ve hakim odası, duruşma salonu, toplantı salonu, bulunuyor.

ADALET HİZMETLERİNDE DÜNYA ÇAPINDA BİR İLK

Dünyada örneği olmayan bir projenin hayata geçiren Adalet Bakanlığı havalimanında kurulan mahkemede 15 günde yaklaşık 200 civarı yakalamalı şahıs 200’den fazla soruşturma evrakının işlemini yaptı. Kurulan nöbetçi mahkemede savcılar 24 saat, SEGBİS ve UYAP aracılığıyla yakalanan şahısların ifadelerinin alınmasını sağlıyor.

HAVALANINDA İŞLENEN SUÇLAR SORUŞTURULACAK

İstanbul Havalimanı’nda kurulan nöbetçi mahkemede yargılama yapılmayacak ancak, havalimanında meydana gelen adli olaylara ilişkin talimatlar verilecek. Burada meydana gelen suçların soruşturulması, ifade alınmasına yönelik yakalanan şahısların ifadeleri alınacak. Ayrıca yurtdışından gelen cenazelerin, merasimlere yetişecek şekilde, otopsi ve ölü muayene işlemlerinin de yapılması sağlanacak. Terör suçlularını, İl Cumhuriyet başsavcılıkları takip ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads