• DOLAR
  $1.757,7200
 • EURO
  $0,5318
 • ALTIN
  $29.843,9900
 • BIST
  $106,7700
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
gizli-maildir@adaletmedya.net
Hakimlik ve Savcılık Üzerine
 • 28 Şubat 2021 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

​“Herkes dünyayı değiştirmek ister; ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.”
(Tolstoy)

​İyi bir hâkim-savcı, her şeyden önce iyi bir insan olmalıdır. Peki, iyi bir hâkim-savcı işe nereden başlamalıdır?

İyi bir hâkim-savcı işe önce kendisini düzeltmekle başlamalıdır. Hayatının dizginlerine, kendisine hâkim olamayan biri nasıl olur da hâkimlik-savcılık yapabilir? Kendi iç barışını sağlayamamış birisi, nasıl olur da insanların arasını bulabilir ve adaleti sağlayabilir?

Önce hayatımızın genel bir muhasebesini yapmakla başlamalıyız işe. Eteğimizdeki taşları orta yere serip şapkamızı önümüze alıp derin derin düşünmeliyiz. Aynaya bakıp kusurlarımızı önce kendimiz görüp düzeltmeye çalışmalıyız.

Kendimizi yine en ciddi anlamda biz eleştirmeli, sorgulamalıyız, hatta düzelmemiz için gelen eleştirileri dikkate almalı ve eleştirenlere teşekkür edebilmeliyiz. Hakim-savcı hakkın izini süren hakikate açık olan bilge bir yüreğe sahip olmalıdır. Hakkın hatırı büyüktür, her hatırdan üstündür deyip iyiliğimiz için gelen samimi eleştirileri dikkate alıp hayatımızda tatbik edebilmeliyiz.

İçimize dönüp baktığımda kimiz? Ne için yapıyoruz bu mesleği, bu işi, bunu düşünmeliyiz.

Önce niyetimizi en baştan yeniden inşa ederek başlamalıyız işe.

İnsanlık için bir adalet türküsü söylemek. Bütün insanlığın daha adil ve iyi bir dünyada huzurlu, mutlu, müreffeh ve en iyi şekilde yaşaması için çalışmak. Bir eser olmak şu hayatta. Yaptığımız işle, verdiğimiz kararlarla, bütün bir yaşantımızla hak ve adalet yolunda, iyilik ve güzellik istikametinde bütün insanların mutluluğu ve iyiliği için bir ömür aşkla çalışmak.

Çalışmak. Çalışmak. Çalışmak.

Yorulmak bilmeden aşkla çalışmak.

“Hayat sorumluluktur” demişti bir hâkim büyüğüm. Karıncanın hukuku olduğunun bilincinde olarak bütün hayatını bu sorumluluk duygusu içinde yaşamak.

Bana sorarsanız hayat nedir diye, “hayat vermektir” derim. Vermekten doğan mutluluk eşsizdir. Size ait olanı bir başkasının iyiliği ve mutluluğu için vermek.

Hukuk fakültelerinin açılış gününde sürekli tekrarlanan Romalılara ait bir söz vardır:
Fiat justitia et pereat mundus
“Adalet olsun varsın dünya dursun; adalet olsun ki dünya dönmeye devam etsin; adalet olmayan düzen olmaz olsun.”

Haksızlığa uğramış biri için dünya bir zindandan farksızdır; onun dünyası adeta durmuştur. Adalet onun için çölde su gibidir; adalet gelince, hak yerini bulunca, adeta onun duran dünyası yeniden dönmeye başlar.

Hakimlik-savcılık; kıldan ince kılıçtan keskindir. Mazlum olarak çölde adalet suyunu bekleyenlere adalet suyundan kana kana içirme görevine namzet olmak. Bu çok ağır bir sorumluluk, çok zor bir görev.

Hakim-savcı da nihayet bir insan olduğundan böylesine zor bir görevi her türlü hatadan uzak bir biçimde yapabilmek mümkün değil. Ancak işin daha başlangıç noktasında, iç dünyamızda, meseleye titreyen nazik ellerle yaklaşmak; vakarla, ciddiyetle, profesyonelce, işin hakkını vererek, azami gayret sarf ederek insanların iyiliği ve adalete ulaşması için karar verecek olma niyet ve azminde olmak çok önemli diye düşünüyorum.

İçimizde böyle büyük bir duygu ve düşünce yoğunluğunu taşıyarak bir niyet tashihi ile yola koyulmalıyız.

İyi bir hakim-savcı olma hedefi ve insanlık için adalet ortak idealiyle içimizi ve dışımızı yeniden, en baştan inşa ederek başlamalıyız. Önce kendimizden başlamalıyız işe; düzelmeye, düzeltmeye.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Adalet sisteminde inkılap nitelikli bir bakış açısı… Egitim sorumluluk ve nitelik sahibi ogretmenle, Adalet sorumluluk ve nitelik sahibi hakim-savcilarla istenen gelişmeyi sağlayabilir… Tebrikler..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız