• DOLAR
  $2.441,4300
 • EURO
  $0,8554
 • ALTIN
  $39.192,6500
 • BIST
  $172,2700
Google’a Açılan Dava, Apple Anlaşmasını Ortaya Çıkardı

Google’a Açılan Dava, Apple Anlaşmasını Ortaya Çıkardı

The New York Times’ta yer alan bir habere göre ABD Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Google’a yönelik yeni bir antitröst davası açtı. Bu dava, bugüne kadar açılan antitröst davalarının en büyükleri arasında yer alıyor. Davanın nedeni ise Google’ın teknoloji devi Apple’la yaptığı dudak uçuklatan bir anlaşma.

Mahkeme evraklarında yer alan bilgilere göre Google, Apple ekosistemindeki cihazlarda varsayılan arama motoru olabilmek için büyük çapta bir anlaşma yaptı. Google bu anlaşma sayesinde Siri’nin bile varsayılan arama motoru olabiliyor, bu sayede de sektördeki tekel pozisyonunu güçlendiriyordu. Hatta bu anlaşma 2017 yılında güncellenmiş ve Google, Apple’a yıllık 8 ila 12 milyar dolar arasında ödeme yapmış durumda. Bu dudak uçuklatan para, Apple’ın karının yüzde 14 ile 21 kadarını karşılıyor.

Bu arada, açılan dava sadece Google’ı değil, Apple’ı da etkiliyor. Çünkü yetkililer, Apple’ın da bu tekelciliği korumak için Google’a yardım ettiği düşünülüyor. Ancak hukuk uzmanlarına göre dava, her ne kadar Apple’ı da etkileyecek olsa da Google için daha büyük kayıplara neden olacak. New York Times’ın iddialarına göre ise Apple, kendi arama motorunu geliştirerek bu anlaşmadan kurtulmaya çalışıyor. Böylesi bir durum, Google’ı daha da zora sokacak gibi görünüyor.

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız