• DOLAR
  $1.876,4800
 • EURO
  $0,5759
 • ALTIN
  $31.404,4800
 • BIST
  $117,9400
Gerekçeli Kararın Tebliğ Edilmemesi Nedeniyle Başvurucunun Savunma İçin Gerekli Zaman ve Kolaylıklara Sahip Olma Hakkının İhlal Edilmesi

Gerekçeli Kararın Tebliğ Edilmemesi Nedeniyle Başvurucunun Savunma İçin Gerekli Zaman ve Kolaylıklara Sahip Olma Hakkının İhlal Edilmesi

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü 28/1/2021 tarihinde, Metin Duran (B. No: 2018/33546) başvurusunda; Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamındaki savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.

Olaylar

Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi üzerine Asliye Ceza Mahkemesi başvurucunun sarkıntılık düzeyinde kalan cinsel saldırı suçunu işlediğinden bahisle mahkûmiyetine hükmetmiş, sonrasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vermiştir. Tefhim edilen kararda gerekçeye yer verilmemiştir.

Başvurucu müdafii karara itiraz ettiğine ilişkin dilekçesini vermiş ve gerekçeli itiraz dilekçesini gerekçeli kararın tebliğinden sonra vereceğini bildirmiştir.

Gerekçeli karar başvurucu veya müdafiine tebliğ edilmemiş ve itiraz hususunda karar verilmek üzere dosya Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiştir. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı kesin olarak reddetmiştir.

İddialar

Başvurucu, gerekçeli kararın kendisine tebliğ edilmeden dosyanın kanun yolu denetimi yapan mahkemeye gönderilmesi nedeniyle savunma için gerekli zaman ve kolaylıklardan yararlanma hakkının ihlal edildiğini ileri sürmüştür.

Mahkemenin Değerlendirmesi

Somut olayda başvurucuya gerekçeli karar tebliğ edilip başvurucunun ayrıntılı itiraz sebeplerini ileri sürmesi beklenmeden dosyanın itirazı inceleyecek Ağır Ceza Mahkemesine gönderildiği ve bu sebeple başvurucunun kanun yoluna başvurma nedenlerini sunamadığı anlaşılmaktadır. Kanun yoluna başvuru süresi tefhimle başlayan başvurucunun gerekçesini bilmediği bir hükme karşı itiraz kanun yoluna başvuru hakkını gereği gibi kullandığı söylenemez. Başvurucunun beraat etmesini veya cezasının azaltılmasını sağlayabilecek argümanları ileri sürebilmesi için hangi gerekçe ile cezalandırıldığını bilmesi gerekir. Dolayısıyla yargılamanın esaslı belgelerinden olan ve cezalandırmanın olgusal ve hukuksal temelini oluşturan gerekçeli kararın başvurucuya tebliğ edilmemesi, başvurucunun savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma hakkının ihlal edilmesi sonucunu doğurmuştur.

Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle adil yargılanma hakkı kapsamındaki savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız